Ana Sayfa » Bilim » Atomu Kim İcat Etti? Atomu Bulan Bilim Adamı Kimdir? Atom Ne Zaman Bulundu?

Atomu Kim İcat Etti? Atomu Bulan Bilim Adamı Kimdir? Atom Ne Zaman Bulundu?

Sponsorlu Bağlantılar

Atomu kim icat etti, atomun icadı ne zaman oldu, atomu kim ve ne zaman bulmuştur, atom ne zaman bulundu, atomun mucidi kimdir, atom ilk kez ne zaman bulundu, atomu bulan ilk bilim adamı kimdir.

Milattan Önce Atom Bulunmuştu Ama…

M.Ö. 450 lerde Democritus ve Leukippos birbirlerinden habersiz atom kavramını ortaya atıyorlar. Democritus uzaktan bakıldığında kumsal dediğimiz yere yaklaşınca bunun küçük kum tanelerinden oluştuğunu ve tüm cisimlerin de tanelerden oluşabileceğini düşünerek bu tanelere atom adını veriyor. Kumu atom olarak görmüyor tabi ki.

Kum tanesinin de bölüneceğini ve sonunda bölünemez boyuttaki en küçük taneye ulaşılacağını düşünerek, Yunanca bölünmez anlamındaki atom adını vermiş. Suyu, demiri vs. böldüğümüzde de bölünemez en küçük tanelere ve bu tanelerin de o madde ile aynı özellikte olduğunu düşündüğünde bunu kanıtlayabileceği teknoloji yoktu. Democritustan 200 sene sonra Aristo ismindeki şarlatanın madde hakkındaki yanlış görüşü, Democritusun hipotezine karşı kabul edildi. Ne de olsa Aristo karizmatik bir kişiydi. Atom kavramı böylece 2200 yıldan uzun süre unutuldu.

atom

Atomun İcadı 19. Yüzyıla Kaldı

Tarihsel süreç içerisinde bir devrim niteliğine sahip 19. yüzyılın ünlü araştırmacısı John Dalton, ilk defa günümüzde kullanılan modern atom modelinin temellerini atmıştır. Maddenin kimyasal reaksiyonlarda her zaman tam sayıda ve tam oranlarda tepkimeye girdiğini ispatlayan John Dalton, böylece geliştirdiği Dalton Atom Modeli ile maddenin bölünemez parçacıklardan yani “atomlardan” meydana geldiğini 1800′lerin başından itibaren tüm dünyaya göstermiştir. Yaptığı çalışmaları ilerleyen zamanlarda daha da geliştiren John Dalton, atomların kütlelerine göre hesaplanmasını sağlayan bir atom kütle tablosu da hazırlamıştır. Buna göre günümüzün modern atom kavramının babası olarak John Dalton gösterilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Takip eden yıllarda Dalton’un çalışmaları üzerinde yapılan araştırmaların ardından, nihayet 1897 yılında J.J. Tompson‘un “elektronu” keşfetmesiyle bilimsel süreçte ikinci aşama başlamış oldu. Bilim dünyasında geniş yankı bulan elektronun keşfinin ardından, 1900′lerin başında Ernest Rutherford günümüzde kullanılan atom modelinin anası olan yapıyı ortaya çıkartmak üzere çalışmalara koyuldu. Rutherford’un çalışmaları sonucunda maddeyi oluşturan atomun etrafında elektronlar döndüğü ve atomu oluşturan pozitif yüklü parçacığın da “proton” adıyla anılmaya başladı. Yaklaşık olarak 30 yıl kadar elektron ve proton ile anılan atom, 1932 yılında James Chadwick‘in “nötronu” keşfetmesiyle günümüzdeki tanımını kazandı. Elektrik yüzü olmadığı yani “nötr” olduğu için nötron adını alan bu parçacığın keşfi nedeniyle Chadwick, 1935 yılında Nobel Fizik Ödülü almaya hak kazandı.

1932 yılında Chadwick nötronu buldu. Daha sonra kuantum teorisi doğrultusunda Niels Bohr, Bohr atom modelini ortaya attı ve elektronların belli yörüngelerde bulunabildiğini ve bunun Planck sabiti ile ilgili olduğunu ifade etti. NİELS BOHR’un modeli ise modern atom teorisine en yakın modeldir. Bohr’a göre elektronlar çekirdeğin çevresinde rastgele yerlerde değil,çekirdekten belirli uzaklıklarda bulunan katmanlarda döner. Bohr da tasarladığı bu modelle Nobel ödülüne layık görüldü.

 

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Atomu Kim İcat Etti? Atomu Bulan Bilim Adamı Kimdir? Atom Ne Zaman Bulundu?" İle İlgili Benzer Yazılar

Yorumlar (1)

  1. misafir dedi ki:

    teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir