Ana Sayfa » Bilim » Simya Nedir? Kimya Nedir? Simya ve Kimya Arasındaki Farklar

Simya Nedir? Kimya Nedir? Simya ve Kimya Arasındaki Farklar

Sponsorlu Bağlantılar

Kimya nedir, simya nedir, kısaca hakkında bilgi, kimya ile simya arasındaki farklar nelerdir, simyayı kimyadan ayıran en büyük özellik nedir.

Simya, kimya biliminin atasıdır diyebiliriz. Simyacılar tarafından keşfedilen bir çok şey daha sonraları kimyacılar tarafından kullanılmıştır.

Simya ve kimya arasındaki esas fark şudur;

Simyada deney daha çok ön plandadır. Deneysel yaklaşım çok ön planda ike bunun aksine bilimsel bilgiye çok yakın değildir. Simyacılar genellikle rastgele olarak çeşitli maddeleri birbirine karıştırıp sonucunda birşey bulmayı ummuşlardır. Yani deneylerde bilimsel bir altyapı çoğunlukla yoktur.

Kimya ise deneysel ve bilimsel dayanaklı teorik bilgileri dengeli bir biçimde kullanır. Deneyler kadar bilimsel temellere dayanan bilgilerde ön plandadır. Simyadaki gibi bir rastgelelik temelinde değildir. Kısaca tekrar belirtmek gerekirse simya, kimya bilimine öncülük etmiş daha sonra yerini kimyaya bırakmıştır.

Diğer bir deyişle;

Sponsorlu Bağlantılar

Kimya deneysel ve bilimsel dayanaklı teorik bilgileri dengeli bir biçimde kullanır. Deneyler kadar bilimsel temellere dayanan bilgilerde ön plandadır. Simyadaki gibi bir rastgelelik temelinde değildir. Kimya Tamamen kanıta bağlıdır. Hipotezlerini kanıtlarıyla beraber sürdürürler. Amaçları, kanıtlanabilirlik kalitesi olan bilgileri kanıtlamak ve üzerinden buluşlar yapmaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

simya

 

Simya ile uğraşanlar maddeleri incelerken her maddenin diğer maddelere etkileşimini ayrı ele almışlardır.Kimya bilimi ile uğraşanlar ise maddelerin yapısı ve özellikleri arasında ilişki kurup bu ilişkiler çevresinde araştırma yapmışlardır. Simyacılar çalışmalarını deneme yanılma yoluyla yapmışlardır.Kimya ile uğraşanlar belirli yöntemler kullanıp sistematik ve bilimsel çalışmalar yapmışlardır.(Çalışmalar deneyseldir.)

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Simya Nedir? Kimya Nedir? Simya ve Kimya Arasındaki Farklar" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.