Ana Sayfa » Atatürk » Atatürk’ün Eniştesi Mecdi Boysan Kimdir? Mecdi Boysan’ın Hayatı

Atatürk’ün Eniştesi Mecdi Boysan Kimdir? Mecdi Boysan’ın Hayatı

Sponsorlu Bağlantılar

Mecdi Boysan kimdir, Mecdi Boysan’ın hayatı, Mecdi Boysan’ın yaşamı, Mecdi Boysan’ın gerçek resmi nedir, Atatürk’ün eniştesi Mecdi Boysan ne zaman öldü, Atatürk’ün eniştesi Mecdi Boysan ne zaman doğdu, Atatürk’ün eniştesi Mecdi Boysan’ın hayatı konularını anlatmaya çalışacağız.

Mecdi Boysan’ın Yaşamı (Hayatı)

Mustafa Mecdi Nizami Baysan (d.1886, Gümülcine – ö.25 Aralık 1956, Ankara) Türk İş Adamı,CHP Edirne eski Milletvekili ve Mustafa Kemal Atatürk’ün eniştesi. 1886 yılında Gümülcine’de Ömer Hamdi Bey ile Nazmiye Cemile Hanım’ın oğlu olarak dünyaya gelen Mustafa Mecdi Boysan,çiftçilik yapmakta iken daha sonraları sanayi sektörüne adım atarak fabrika işletmeye başlamıştır.

Mecdi Boysan

Fabrikatörlüğünün yanı sıra müteahhitlikte yapan Boysan,1935 yılında yapılan genel seçimler sonrası Cumhuriyet Halk Partisi’nden Edirne Milletvekili olarak meclise katılmıştır.Yine aynı yıl Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün kızkardeşi Makbule Atadan ile evlenen Boysan 1939 yılında milletvekilliği sona erince mesleğine devam etmiştir. Atatürk’ün ölümünden bir süre sonra Makbule Atadan’dan boşanan Mecdi Boysan,25 Aralık 1956 tarihinde 70 yaşında iken vefat etmiştir.Fransızca,Almanca,Rumca ve Arapça bilirdi.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Atatürk’ün Eniştesi Mecdi Boysan Kimdir? Mecdi Boysan’ın Hayatı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.