Ana Sayfa » Biyoloji » Canlılardaki Hücre Çeşitleri Nelerdir? Hücre Sayısı Ne Kadardır? Bütün Canlılardaki Hücreler Aynı mı?

Canlılardaki Hücre Çeşitleri Nelerdir? Hücre Sayısı Ne Kadardır? Bütün Canlılardaki Hücreler Aynı mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Hücre türleri nelerdir, hücre çeşitlerinin isimleri nelerdir, canlılarda bulunan hücrelerin sayıları ne kadardır, canlılarda kaç tane hücre vardır, bütün canlılardaki hücreler aynı mı.

Hücre Türleri ve Hücre Sayıları

Hücreler iki çeşittir. Bunlar, Prokaryot hücreler ve Ökaryot hücrelerdir. Canlılarda kaç tane hücre olduğunu bilmek mümkün değil. Çünkü özellikle vücudumuzda her an ölen ve ölenlerin yerine yenilenen hücreler bulunmakta.

Tüm Canlılardaki Hücreler Aynı mı

Bu sorunun cevabı hayır. Çok hücreli canlılarda genel olarak iki çeşit hücre bulunur: Bitki hücresi ve hayvan hücresi. Bitki hücresi ile hayvan hücresinin hem yapı, hem de işlev olarak belirgin farkları vardır ama her ikisinde de ortak olan organeller vardır. Bunların dışında bir de tek hücreli canlılar vardır ve bu canlılar prokaryot hücre yapısına sahiptir.

hücre

Bunların bitki ve hayvan hücresinden yani ökaryot hücrelerden farkı ise çekirdek olmaması ve kromozomlarının sitoplazma içinde yer almasıdır. Ayrıca ökaryot hücrede bulunan bazı organeller de bu tip hücrelerde bulunmaz!

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Canlılardaki Hücre Çeşitleri Nelerdir? Hücre Sayısı Ne Kadardır? Bütün Canlılardaki Hücreler Aynı mı?" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.