Ana Sayfa » Biyoloji » Hücrenin Yönetim Merkezi Neresidir? Bu Merkezin Görevleri

Hücrenin Yönetim Merkezi Neresidir? Bu Merkezin Görevleri

Sponsorlu Bağlantılar

Hücre yönetimi nereden yapılır, hücre nereden yönetilir, hücre yönetim merkezinin görevleri nelerdir, hücre yönetimini yapan nedir, hücre nasıl yönetilir.

Hücrenin Yönetimi Merkezi

Hücrenin yönetim merkezi “hücre çekirdeği”dir. Hücre çekirdeğinin içinde nukleoplazma denilen sıvı bir yapı vardır. Aşağıdaki şekilde bir çekirdeğin yapısını görebilirsiniz;

hücre çekirdeği

Hücre Çekirdeğinin – Hücre Yönetim Merkezinin Görevleri

Hücre çekirdeğinin temel görevi gen eksprasyonunu kontrol etmek ve hücre bölünme sürecinde DNA kopyalanmasını yönlendirmektir.  Bu şekilde hücrenin yaşamının devamlılığını sağlayabilmesini hücre çekirdeği sağlamaktadır.  Kalıtsal özellikler hücre çekirdeğinde yönetilen DNA ile diğer hücrelere aktarılmaktadır.

DNA ve RNA çekirdek yapısında bulunan kromozomlar da burada sentezlenmektedirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Çekirdek hücre içinde bir nevi beyin görevi üstlenmektedir. Hücre içinde sentezlenecek tüm proteinlerden o sorumludur ve onun yapısında bulunan genetik şifreler tarafından sürece yön verilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Canlıların büyümesi ile ilgili soruya gelelim;
Canlı organizmalar metabolizma adını verdiğimiz çeşitli kimyasal reaksiyonlar soncu yaşamını sürdürür ve büyümeye devam ederler. Canlılar çeşitli kaynaklardan çeşitli maddeleri alırlar ve bunları çeşitli tepkimeler sonucunda enerjiye çevirirler. Bu enerji canlı yapının büyümesi ve sürekliliğinin sağlanması için kullanılır.

Metabolizma dediğimiz şey genellikle iki kategori altında incelenir; anabolizma ve katabolizma.  Katabolizmada büyük moleküller daha basit ve küçük yapılara parçalanır. Anabolizmada ise enerji kullanılarak nükleik asitler ve proteinler gibi çekirdek bileşenleri oluşturulur.
Eğer büyüme olayına daha geniş bir açıdana bakacak olursak büyüme için ilk basamaklardan biri beslenme aşamasıdır. Bir canlı bir şekilde beslenmelidir ki büyüme için gerekli olacak enerjiyi üretebilsin. Yukarıda bahsettiğim metobolizmik süreçler bu şekilde devamlılığı sürdürebilecektir.

Solunum ise ikinci bir boyut olarak ele alınabilir. Birçok canlı enerji elde etme sürecinde solunum yardımıyla aldığı gazlardan yararlanır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Hücrenin Yönetim Merkezi Neresidir? Bu Merkezin Görevleri" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.