Ana Sayfa » Biyoloji » İdrar Kesesi Nedir? İdrar Kesesi Vücutta Nerededir? İdrar Kesesinin Görevleri

İdrar Kesesi Nedir? İdrar Kesesi Vücutta Nerededir? İdrar Kesesinin Görevleri

Sponsorlu Bağlantılar

İdrar Kesesi ne demektir, idrar kesesinin bölümleri nelerdir, idrar kesesinin görevleri nelerdir, idrar kesesinin boyutları nelerdir, idrar kesesi vücudumuzun neresinde bulunur, idrar kesesi vücudumuzda nerededir.

İdrar Kesesi Ne Demektir?

İdrar kesesi, sidik torbası veya mesane, memelilerin anatomisinde idrarı böbreklerden atıldıktan sonra, idrar çıkarmadan önce, depolayan organdır. İdrar, idrar kesesine üreterlerce getirilir, üretra aracılığıyla atılır. İdrar kesesinde 600 ml. kadar idrar birikebilir. Kese içindeki idrar miktarı 150 ml.’ye eriştiğinde idrara çıkma hissi uyanmaktadır. İdrar vücutta terk edilene kadar burada bekletilir. Torba şeklinde kastan oluşmuş bir yapıdır. İdrar kesesinde genişleme özelliği vardır.

idrar kesesi
İdrar kesesi “Küçük pelvis” boşluğu içinde bulunur. İdrar kesesinin dört yüzü vardır. Bunlar arka-taban yüzü, üst yüz ve iki tane de ön-alt-yan yüzlerdir.

İdrar Kesesinin Görevi Nedir?

Üreter (idrar borusu) ile böbreklerden gelen idrarın vücutta toplandığı yerdir. İdrar torbası kuvvetli kaslardan yapılmıştır ve gerektiğinde genişleyerek idrarı bir süre depolar. İdrar torbasında depolanan idrar, buraya bağlı olan idrar yolundan (üretradan) ile vücut dışına atılır.

İdrar Kesesi Nerede Bulunur?

Boşaltım sisteminin bir organı olan me­sane veya idrar torbası karnın alt bölümünde pelvis boşluğunda bulunur. Erkek­lerde mesanenin önünde pubis kemiği, ar­kasında rektum, altında prostat bezi bulu­nur. Kadında mesanenin önünde pubis ke­miği, arkasında rahim yer almıştır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"İdrar Kesesi Nedir? İdrar Kesesi Vücutta Nerededir? İdrar Kesesinin Görevleri" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.