Ana Sayfa » Biyoloji » Koful Nedir? Bitki Hücresinde Neden Büyük, Hayvan Hücresinde Neden Küçüktür? Yapısı ve Görevleri

Koful Nedir? Bitki Hücresinde Neden Büyük, Hayvan Hücresinde Neden Küçüktür? Yapısı ve Görevleri

Sponsorlu Bağlantılar

Koful ne demektir, koful nedir, kofulun görevleri nelerdir, kofulun yapısı nasıldır, bitki hücresinde kofullar neden büyüktür, hayvan hücresinde kofullar neden küçüktür.

Koful Ne Demektir

Koful, sitoplazmada bulunan içi sıvı dolu boşluklardır. Vakuol de denilen koful, bütün bitkiler ve mantarlar ve bazı protistalar ve hayvanlar ile bazı bakterilerde bulunur.

Koful zarına tonoplast,koful sıvısına ise tonoplazma denir. Genç bitki hücrelerinde sayıca az ve küçük, yaşlı hücrelerde ise sayıca çok ve büyüktürler.

3 çeşit koful vardır: besin kofulu, sindirim kofulu ve boşaltım kofulu (kontraktil (vurgan) koful). Besin kofulları sindirim, kontraktil kofulları ise su dengesini sağlamada rol alırlar.

Koful hayvan hücresinde çok ama küçük, bitki hücresinde az ama büyüktür. Yaşlı bitkilerde koful, hücrede daha çok yer kaplar.

Kofullar; endoplazmik redikulum, hücre zarı, golgi cisimciği veya lizozomdan oluşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kofulun Yapısı Nasıldır

Sitoplazmadan ince bir zar ile ayrılır. Bu zar gerek yapı, gerekse geçirgenlik bakımından sitoplazma zarına benzer. Bunlar bir hücreli protistler ve bitki hücreleri için karakteristik ve önemlidir. Büyük olasılıkla golgi aygıtından meydana gelirler. Yüksek organizasyonlu hayvan hücrelerinde de bulunabilirler. Bitki hücrelerinde daha büyük boyutlarda görülürler. Bazı hücrelerde vakuoller, hücrenin değişmez bir organeli olduğu halde, diğerlerinde gerektiğinde oluşan ve işi biter bitmez kaybolan yapılardır.

Sponsorlu Bağlantılar

koful

Kofulun Görevleri Nelerdir

Tatlısularda, yoğunluk farkından dolayı, vücut içerisine giren fazla suyu pompalayarak küçük kanalcıklar aracılığıyla dışarıya atmaktır. 4 çeşit koful vardır. Besin kofulu, sindirim kofulu, boşaltım kofulu ve kontraktil (vurgan) koful.

Kofulun Hayvan Hücresi ve Bitki Hücresindeki Farkı

Bitki hücreleri besin üreten canlılar oldukları ,için ürettikjleri besinleri depo ederler. ama hayvanlar üretici değil tüketici oldukları oldukları için çok miktarda artık madde çıkarırlar. bunun içinde bunları boşaltmak için fazla sayıda kofula ihtiyaçı var. ayrıca büyük kofullar çok fazla hücrede yer kaplayacakları için hayvan hücresi için uygun degildir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Koful Nedir? Bitki Hücresinde Neden Büyük, Hayvan Hücresinde Neden Küçüktür? Yapısı ve Görevleri" İle İlgili Benzer Yazılar

Yorumlar (1)

  1. mustefa dedi ki:

    beğendim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.