Ana Sayfa » Coğrafya » Bering Boğazı Nerede Bulunur? Hangi Kıtaları Birbirinden Ayırır? Bering Boğazının Özellikleri

Bering Boğazı Nerede Bulunur? Hangi Kıtaları Birbirinden Ayırır? Bering Boğazının Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Bering Boğazı nerededir, Bering Boğazı hangi denizdedir, Bering Boğazının ayırdığı kıtalar hangi kıtalardır, Bering Boğazı hangi ülkelerin sınırları içindedir, Bering Boğazı hangi ülkeye bağlıdır.

Bering Boğazı Nerededir

Bering Boğazı, Asya’nın en doğu noktası (169° 44′ W) ile Amerika’nın en batı noktası (168° 05′ W) arasında bir boğazdır. GünümüzdeRusya ile ABD (Alaska) arasında coğrafi bir sınır konumunda olması ile birlikte Amerika ve Asya kıtalarının birbirine en yakın olduğu yerdir.

Bering Boğazının Haritası

bering boğazı

Bering Boğazının Coğrafi Özellikleri

Boğaz yaklaşık 92 km genişliğinde, 30-50 metre derinliğindedir ve kuzeyindeki Chukchi Denizi (Arktik Okyanusu) ile güneyindeki Bering Denizi’ni (Büyük Okyanus) birbirine bağlamaktadır. 1648 yılında Semyon Dezhnev tarafından geçildiği kabul edilmesine rağmen; ismini boğazı 1728 yılında geçen Rus asıllı Danimarkalı kâşif Vitus Bering’den almıştır. Buzul çağı sırasında boğazın bir kara köprüsü vazifesi gördüğü bilinmektedir. Bazı bilimadamları, bu çağlarda suların büyük kısmının buzula dönüşerek deniz seviyesini düşürdüğüne ve daha fazla kara parçasını göz önüne çıkardığına inanmaktayken; bazıları da boğazın tamamen donduğunu, böylelikle insanlarla hayvanların üzerinden geçmesinin mümkün olduğuna inanmaktadır. İki yaka arasında bir günlük tarih farkı vardır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Bering Boğazı Nerede Bulunur? Hangi Kıtaları Birbirinden Ayırır? Bering Boğazının Özellikleri" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.