Ana Sayfa » Coğrafya » Çanakkale Boğazı Nerede Bulunur? Hangi Kıtaları Birbirinden Ayırır? Çanakkale Boğazının Özellikleri

Çanakkale Boğazı Nerede Bulunur? Hangi Kıtaları Birbirinden Ayırır? Çanakkale Boğazının Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Çanakkale Boğazı nerededir, Çanakkale Boğazı hangi denizdedir, Çanakkale Boğazının ayırdığı kıtalar hangi kıtalardır, Çanakkale Boğazı hangi ülkelerin sınırları içindedir, Çanakkale Boğazı hangi ülkeye bağlıdır.

Çanakkale Boğazı Nerededir

Çanakkale Boğazı, Marmara Denizi’ni Ege Denizi’ne bağlayan boğazdır. Asya ile Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan boğazda köprü yoktur. Kıtalar arasında ulaşım feribotlarla sağlanır.

Çanakkale Boğazının Coğrafi Özellikleri

Çanakkale Boğazı, İstanbul Boğazı’nın iki katıdır ve en dar yeri orta tarafında 1300 m’dir. Burası güneydeÇanakkale kenti kuzeyde Kilitbahir’in olduğu yerdir. Boğazın en geniş yeri 7 km, uzunluğu 60 km’dir. En derin noktasının derinliği 167 metre olan boğazın ortalama derinliği 65 metredir. Batı yakasını Gelibolu Yarımadası, doğu kıyılarını Biga Yarımadası oluşturur.

Boğazın her iki yakasında kaleler vardır. İlk defa Türk kuvvetleri 1356’da Süleyman Paşa ile Çimenlikhisar kalesini fethetti, Çardak kalesini yaptı. Yıldırım Bayezid Bizans surlarını yıkıp iç kaleyi düzeltti. Fatih Sultan Mehmet, Rumeli’de Sestos (Kilidülbahir-deniz kilidi), Anadolu’da Aydos (Seddülbahir-deniz seti) kalelerini yaptı.

Sponsorlu Bağlantılar

Batıdan boğaza girilirse Rumeli kıyısı boyunca Seddülbahir, Kirte, Kilitbahir, Eceabat, Boğalı, Büyük Anafarta, Kumköy, Uzundere, Küçük Anafarta, Cumalı, Bayırköy, Burgaz, Gelibolu, Yeniköy ana yerleşimleri görülecektir. Anadolu tarafında ise Kumkale, Erenköy, Kuzuköy, Çanakkale, Nara, Yapıldak, Bergos, Lapseki, Çardak yerleşimleri vardır. Boğazın Rumeli kıyısı Tekeburun’dan Çankaya burnuna, Anadolu kıyısı Kumkale burnundan Çardak’a uzanır. Çanakkale Boğazı, Balkanları(Avrupa) Gelibolu yarımadası boyunca Önasya’dan ayıran uzun dar bir boğazdır.

Çanakkale Boğazının Mitolojisi

Mitolojide Çanakkale Boğazında geçen iki öykü vardır.

  • Altın Post; Altın bir koça, erkek kardeşiyle binen Helle boğazda koçtan düşer ve boğulur. Bu yüzden Çanakkale Boğazının isimlerinden birideHellenpontus(Helle’nin denizi)tur.
  • Hero ve Leander;Bir Afrodit şenliğinde birbirini görüp vurulan Sestos ve Abydos kentli iki aşıktır, Hero ve Leander. Hero her gece boğazı Leander’in yaktığı bir mum ışığında geçer ama bir gün Leanderin babası fırtınalı bir günde işaret mumunu yakar, boğaza atılan Hero ise boğulur.

Çanakkale Boğazının Haritası

canakkale bogazi

Çanakkale Boğazının Tarihi

  • Boğazın antik isimleri Dardanelya (Dardanos’un Geçiti) ve Hellespontus (Helle’nin Denizi ) ‘dur.
  • Boğazın Avrupa yakasındaki antik kentler; Sestos, Gelibolu
  • Asya Kıtasındaki antik kentler; Truva, Abidos, Dardanya, Lapseki
  • Persler, antik Yunanistanı istila etmek için bu boğazı aşmıştır ve Dünya’nın ilk boğaz köprüsünü burda gemileri halatlar ile bağlayarak kurmuştur. Köprü yıkılıncada, Pers hükümdarı denizi adamlarına kılıç ve sopalar ile dövdürerek cezalandırır.
  • Büyük İskender, Granikos Savaşını boğazı geçerek aynı isimli ırmak yakınlarında gerçekleştirmiştir.
  • Büyük İskenderin kumandanlarından Lysimakhos, boğazın Saroz Körfezi kıyısında kendine bir başkent kurarak, Trakyaya hükmetmiştir.
  • Gelibolu Yarımadasındaki Çimpe Kalesi Osmanlıların Avrupa ilk ele geçirdikleri toprak parçasıdır.
  • Çanakkale Boğazı I. Dünya Savaşı’nda tarihte ender rastlanan bir savaşa ev sahipliği yapmış; bu savaş sonucunda toplam 500,000 kişi hayatını kaybetmiştir.
Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Çanakkale Boğazı Nerede Bulunur? Hangi Kıtaları Birbirinden Ayırır? Çanakkale Boğazının Özellikleri" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.