Ana Sayfa » Coğrafya » Dover Boğazı Nerede Bulunur? Hangi Kıtaları Birbirinden Ayırır? Dover Boğazının Özellikleri

Dover Boğazı Nerede Bulunur? Hangi Kıtaları Birbirinden Ayırır? Dover Boğazının Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Dover Boğazı nerededir, Dover Boğazı hangi denizdedir, Dover Boğazının ayırdığı kıtalar hangi kıtalardır, Dover Boğazı hangi ülkelerin sınırları içindedir, Dover Boğazı hangi ülkeye bağlıdır.

Dover Boğazı Nerededir

Dover Boğazı Manş Denizi’nin en dar yeri. İngiltere kıyısında Dover şehri, Fransa kıyısında Calais şehri vardır. İngilizler Dover, FransızlarCalais Boğazı (Pas de Calais) derler. Bu boğaz Manş Deniziyle Kuzey Denizini birleştirir. Boğazın genişliği 32 kilometredir. 72 m derinliğindedir. Dover Boğazı’nın her iki kıyısı aralarındaki bağlantı ancak buzul devrinden sonra bozulmuş olan yüksek tebeşir kayalarıyla çevrelenmiştir. Dover Boğazı’nda kuvvetli gel-git akımları görülür. Bu akımların dalga boyu 5-6 metreyi, hızı saatte 5 deniz milini bulur. Dover Boğazı, Kuzey Denizi ile Atlantik Okyanusu arasındaki ulaştırmanın hemen bütün yükünü çeker.

1805’ten beri altından tünel geçirilmek üzere birçok projeler hazırlanmışsa da, bunlar İngiliz Milli Savunma Bakanlığı’nın karşı koyması yüzünden gerçekleştirilememiştir. Fakat bu proje son yıllarda Fransızlar tarafından tekrar tekrar ele alındı. İngiltere’yle ortak olarak yapımına başlanan tünel ulaşıma açılmak üzeredir (1993). Dover Boğazı Doğu Avrupa’yı, Batı Avrupa kıyılarıyla, Afrika’yla birleştiren önemli bir geçittir. Bu bakımdan dünyanın en hareketli boğazlarından biridir.

Boğazı yüzerek ilk defa 1875 senesinde Mattew Webb adlı bir İngiliz geçmişti. 1926 senesinde ise ABD’li Gertrude Ederle adındaki bir kadın geçti. Balonla ise 1785’te Jean Pierre Blanhard ve John Jefferies geçti. 1909’da Fransız pilot Louis Bleriot tarafından uçakla geçildi.

Dover Boğaz Haritası

dover boğazı

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Dover Boğazı Nerede Bulunur? Hangi Kıtaları Birbirinden Ayırır? Dover Boğazının Özellikleri" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir