Ana Sayfa » Coğrafya » Macellan Boğazı Nerede Bulunur? Hangi Kıtaları Birbirinden Ayırır? Macellan Boğazının Özellikleri

Macellan Boğazı Nerede Bulunur? Hangi Kıtaları Birbirinden Ayırır? Macellan Boğazının Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Macellan Boğazı nerededir, Macellan  Boğazı hangi denizdedir, Macellan Boğazının ayırdığı kıtalar hangi kıtalardır, Macellan Boğazı hangi ülkelerin sınırları içindedir, Macellan Boğazı hangi ülkeye bağlıdır.

Macellan Boğazı Nerededir

Macellan Boğazı, Güney Amerika’nın en güneyinde Atlas Okyanusu’nu Büyük Okyanus’una bağlayan boğaz. Ana kıta ile Tierra del Fuego Takımadaları’nı ayırır. Bu takımadalar, Arjantin ve Şili arasında paylaşılmıştır. Macellan Boğazı’nın uzunluğu 686 km, genişliği 4 ila 37 km’dir. Boğaz, 1520 yılında Magellantarafından keşfedildiği için bu isimle anılmaktadır. Sis ve rüzgâr sebebiyle geçilmesi zordur. Boğaz üzerindeki en büyük liman, Punta Arenas’tır.

Macellan Boğazı, Panama Kanalı’nın inşaasından önce olduğu kadar büyük bir öneme sahip olmasa da, hâlâ birçok gemi tarafından kullanılır. Fırtınalı güney kuşağında yer alan boğaz, tehlikeli bir su yolu olarak kabul edilir. Su seviyesindeki gelgitten oluşan farklılıklar, Patagonya’da hüküm süren kuvvetli rüzgârlar, kuvvetli akıntı ve dalgalara yol açar.

Macellan Boğazının Haritası

macellan boğazı

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Macellan Boğazı Nerede Bulunur? Hangi Kıtaları Birbirinden Ayırır? Macellan Boğazının Özellikleri" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.