Ana Sayfa » Coğrafya » Süveyş Kanalı Nerede Bulunur? Hangi Kıtaları Birbirinden Ayırır? Süveyş Kanalının Özellikleri

Süveyş Kanalı Nerede Bulunur? Hangi Kıtaları Birbirinden Ayırır? Süveyş Kanalının Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Süveyş Kanalı nerededir, Süveyş Kanalı hangi denizdedir, Süveyş Kanalının ayırdığı kıtalar hangi kıtalardır, Süveyş Kanalı hangi ülkelerin sınırları içindedir, Süveyş Kanalı hangi ülkeye bağlıdır.

Süveyş Kanalı Nerededir

Süveyş Kanalı, Akdeniz ile Kızıldeniz’i birbirine bağlayan yapay su yoludur. Temelleri Osmanlı İmparatorluğu tarafından atılmış, Baharat Yolu’nun canlandırılması sağlanmıştır. Kanal (Süveyş) Cephesi Almanya’nın isteği üzerine açılmıştır .1. Dünya Savaşı’nda İngiltere ve de Arapların yardımı ile Osmanlı topraklarından (sınırlarından) çıkarak İngiltere’nin sınırlarına girmiştir. İngiltere tarafından da 1869’da açılmıştır.

Napolyon Mısır’ı işgal ettikten sonra 1799’da bu konuda olurluluk raporu istemiştir. Sina Yarımadası’nın batısındadır. 163 kilometre uzunluğunda ve en dar yerinde 300 metre genişliğindedir. Kanal, Afrika çevresinde dolaşmaya gerek kalmadan Asya ile Avrupa arasında deniz taşımacılığı yapılmasını sağlar.

Dünyanın en önemli su yolları arasında yer alır. Eski gemiciler ticarette çok uzun yol ve mesafe kat ettikleri için böyle bir kanal yapma gereksinimi ortaya çıkmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Derinliği 11-12 m’dir. Su kesimi 10,36 m’den fazla olan gemiler kanaldan geçemez. 1951 yılında trafiği kolaylaştırmak amacıyla el-Kantara ile el-Firdan arasında 13,5 km lik bir yan geçit açılmıştır.

Dünyada kapakları olmayan en uzun kanaldır. Diğer kanallarla karşılaştırıldığında kaza oranı hemen hemen sıfırdır. Gece ve gündüz geçiş yapılabilir.

Süveyş Kanalının Haritası

suveys-kanalı

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Süveyş Kanalı Nerede Bulunur? Hangi Kıtaları Birbirinden Ayırır? Süveyş Kanalının Özellikleri" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.