Ana Sayfa » Fizik » Ampermetre Nedir? Ampermetre Çeşitleri

Ampermetre Nedir? Ampermetre Çeşitleri

Sponsorlu Bağlantılar

Ampermetre Ne Demektir?

Elektrik akımı birimi bildiğiniz gibi amperdir. Yani elektrik akımı ölçülürken amper olarak ölçülür. İşte bu amper miktarını ölçen alete ampermetre denir. Diğer bir deyişle ampermetre, bir elektrik devresinden geçen elektrik akımı şiddetini ölçen bir alettir.

Ampermetre Türleri

İki çeşit ampermetre vardır. Bunlardan birisi sıfır merkezli yada orta sıfırlı ampermetre diğeri ise soldan sıfırlı ampermetredir. Ampermetrelerin elektrik devresine seri bağlanmalarının nedeni iç direnci çok küçük olduğundan üzerinden akım geçebilir. Eğer ampermetre elektrik devresine paralel bağlanırsa elektrik devresinde kısa devre oluşur.

sıfır merkezli Ampermetre-1

Önemli; Soldan sıfırlı ampermetreler yükmetre olarak da adlandırılmaktadırlar. Bunun nedeni bu ampermetrelerde sadece çıkış gösterilir.

Kullanım Alanlarına Göre Ampermetre Çeşitleri

Döner Çerçeveli Ampermetre

Elektromanyetik bir ampermetredir. Daimi bir mıknatıs ve bu mıknatısın kutupları arasında uygun bir eksen etrafında dönen bobinden (çerçeve) meydana gelir. Akım geçtiği zaman bu akımın şiddetiyle orantılı bir manyetik alan meydana gelir. Çerçeve arasında bulunduğu kutuplardan biri tarafından çekilirken, diğeri tarafından itilir ve akımın şiddetine göre döner. Yani akım ne kadar şiddetli ise çerçevenin dönme açısı o kadar büyük olur. Bobine gelen akım kesildiğinde spiral bir yay, bobini eski durumuna getirir. Döner bobine eklenen gösterge, kadrandan akım şiddetinin okunmasını sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Döner Bobinli Ampermetre-1

Yumuşak Demirli ve Sabit Bobinli Ampermetre

Genellikle düşük frekanslı alternatif akımların ölçülmesinde kullanılır. Esas olarak yumuşak demirden yapılmış silindir şeklindeki sabit bir bobinden meydana gelir. Yumuşak demir, bir göstergeye bağlı olup bobinden akım geçmeye başlayınca, hareket ederek göstergeyi akım şiddetini gösteren bölmeye getirir. Yapılışı basit olduğundan ekonomiktir ve çok yaygın olarak kullanılır.

Termik Ampermetreler

Bu tip ampermetreler, akımın iletkenden geçerken neden olduğu ısıyı ölçerek çalışır. Uçları sabit bir tel, akımın neden olduğu ısı ile uzar, bu uzama, telin uçları sabit olduğu için kıvrılma şeklinde olur. Bu telin ortasında bir telle bağlı olan makaranın merkezinde bulunan bir gösterge vardır. Telin akımla ısınması ile makara çekilir ve gösterge kadran üzerinde hareket eder. Modern termoelektrik ampermetrelerde termo elektrik kulp tarafından verilen akım şiddeti bir galvanometre ile ölçülür. Bu tür ampermetreler radyo, televizyon ve elektronik aletlerdeki yüksek frekanslı akımların ölçülmesinde kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Ampermetre Nedir? Ampermetre Çeşitleri" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir