Ana Sayfa » Fizik » Elektroskop Nedir? Elektroskop Nasıl Yapılır? Evde Basit Elektroskop Yapımı Örneği

Elektroskop Nedir? Elektroskop Nasıl Yapılır? Evde Basit Elektroskop Yapımı Örneği

Sponsorlu Bağlantılar

Elektroskop Ne Demektir?

Herhangi bir cisim üzerinde statik bir elektrik var mı yok mu ve eğer varsa bunun – yada + olduğunu anlamak için kullanılan aletin adına Elektroskop denilmektedir. Altın Yapraklı Elektroskop bilinen Elektroskop çeşitlerindendir.

Altın Yapraklı Elektroskop

Herhangi bir iletken çubuğun (bakır, alüminyum, gümüş gibi) ucuna iki adet altın yaprakçık diğer ucuna ise herhangi bir plaka bağlanır. Bu sistem yalıtkan bir tane maddenin (örneğin plastik bir kova) içine bırakılır. Yalnız altın yaprakcıklar yalıtkan maddenin içinde kalacak. Bu sistemi kurduktan sonra üst bölgede bulunan plakaya statik elektrik yüklü bir cisim dokundurulduğunda bu elektrik yalıtkan maddenin içindeki altın yaprakcıklar hareket eder.

elektroskop nedir

Her iki yaprakçık da aynı cins elektrikle yüklendiğinden birbirini iterler ve yaprakçıklar birbirinden uzaklaşıp açılır. Bu, cismin yüklü olduğunu gösterir. Yükün az veya çok oluşuna göre yaprakların açılma miktarı değişir. Yüklü cisim plakaya dokundurularak veya yaklaştırılarak elektroskop yüklenebilir. Yüklü bir elektroskopun işareti bilinirse, yaprakcıkların açılma miktarına göre bir cismin yükünün işaretini de anlamak mümkündür. Birkaç voltluk potansiyel farklarını tespit etmeye yarayan kondansatörlü elektroskopların yanında, bulutlarda statik elektriğin olup olmadığını bulmaya yarayan elektroskoplar da mevcuttur.

Elektroskop Yapımı

Sponsorlu Bağlantılar

Elektroskop yapmak zor bir iş değil. Zaten evinizde elektroskop yapımında kullanabileceğiniz bir çok malzeme bulunmaktadır. Dolayısıyla evde çok kolay bir şekilde basit bir elektroskop yapabilirsiniz. İşte elektroskop yapımı;

Elektroskop Malzemeleri

 • 1 Adet herhangi bir şekle sahip cam bir kavanoz
 • 1 Adet İnce metal bir tel
 • 1 Adet Şişe mantarı
 • 1 Adet Çivi
 • 2 Adet şerit şeklinde Alüminyum folyo

Elektroskobun Yapılışı

Öncelikle çiviyi şişe mantarının içine batırıp ucunun tamamını dışarı çıkarın. Ardından çivinin ucuna ince metal teli sarın ve bu ince metal tele de 2 adet alüminyum folyoları geçirin. Yaptığınız bu sistemi cam kavanozun içine geçirin. Yalnız alüminyum folyolar kavanozun içinde kalsın. İşte elektroskobumuz hazır. Artık çiviye statik elektrik yüklü bir cisim dokundurduğunuz zaman cam kavanozun içinde alüminyum folyolar hareket edecektir.

elektroskop yapılışı

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Elektroskop Nedir? Elektroskop Nasıl Yapılır? Evde Basit Elektroskop Yapımı Örneği" İle İlgili Benzer Yazılar

Yorumlar (6)

 1. tolga121212 dedi ki:

  saol deaha yapmadım ama olcağını tahmin ediyorum

 2. tolga121212 dedi ki:

  arkadaşlar sizede öneririm çok kolay ve yapması keyif veriyor…

 3. ömer dedi ki:

  Süperrr çok teşekkür ederim çok çok güzel

 4. ömer dedi ki:

  Süpersiniz çok çok güzel teşekkür ediyorum

 5. ömer dedi ki:

  Allah razı olsun ♡♥♡♥♡♥:-)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.