Ana Sayfa » Genel Kültür » Tevrat Nedir? Hangi Peygambere Gelmiştir? İslamda Tevrat Nedir? Kelime Anlamı ve Bölümleri

Tevrat Nedir? Hangi Peygambere Gelmiştir? İslamda Tevrat Nedir? Kelime Anlamı ve Bölümleri

Sponsorlu Bağlantılar

Tevrat Ne Demektir? Hangi Peygambere İndirilmiştir?

Tevrat, Yüce Allah’ın göndermiş olduğu 4 kutsal kitaptan birisidir. Tevrat Yüce Allah tarafından Hz. Musa peygambere indirilmiştir. Tora yada Pentateuk olarak da isimlendirilen Tevrat, Hristiyanlar ve Museviler için kutsal kitap sayılan Tanah ve Eski Ahit kutsal kitaplarının ilk beşine verilen isimdir. Diğer bir ismi ise “Musa’nın Beş Kitabı”. Orjinal Tevrat İbranice yazılmış olup Hz. Musa peygambere indirilen 5 kitaptır.

Tevrat’ın Kelime Anlamı

Tevrat adı, İbranice Torah sözcüğünün Arapça biçiminin Türkçeye uyarlanışıdır. İbranice “öğretme, gösterme, yönlendirme, öğreti, yasa” anlamına gelir. Tevrat’ı oluşturan kitapların İngilizce ve bazı diğer Batı dillerinde kullanılan adları, Tevrat’ın 2. yüzyılda yapılmış Yunanca çevirisinden gelmiştir. Yunanca ismi olan Pentatefhos, penta (beş) ve tefhos (nüsha,fasikül) sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur.

tevrat

Hıristiyanlık, Tevrat’ı ve Tanah’ın diğer kitaplarını kutsal kabul eder, ancak Tanrı’nın Hz. İsa vasıtasıyla yeni bir ahit getirdiğini kabul eder. Bu nedenle Musevi Kutsal Kitabını Eski Ahit olarak adlandırır. Yahudilik, Hz. İsa’yı ve Yeni Ahit’i kabul etmediği için Tanah’ın Eski Ahit olarak adlandırılmasını uygun bulmaz.

Tevrat’ın Yazılması

Tevrat’ın yazılmasıyla ilgili uzun süre en çok kabul gören teori Belgesel hipotezdi. Ayrıca, Tevratın yazılması ve Tevrat anlatılarının Sümer efsaneleriyle benzer imgeler ve hikayeler içermesi konusunda Muazzez İlmiye Çığ’ın görüşleri şöyledir:”İsrail bilginleri Babil kitaplıklarından aktarmışlar. MÖ 5. yüzyılda da Babil kralı Nebukadnezar Filistin’i alınca oradaki Yahudilerin en bilginlerini alıp Babil’e götürüyor. Onlar orada boş durmuyorlar, Sümer bilginlerinin aktardıkları bilgilerden yararlanıyorlar. Bilginler Babil’den döndükten sonra Tevrat yazılmaya başlanıyor.”

Tevrat’ın Bölümleri (Hz. Musa’nın Beş Kitabı)

Tekvin veya Yaratılış

Dünyanın ve insanın yaratılışını, cennetten kovuluşu, Nuh Tufanını, İbrani halkının ataları olan İbrahim, İshak, Yakup ve Yusuf’u anlatır.

Çıkış veya Mısır’dan Çıkış

Yahudi halkının Hz. Musa önderliğinde Mısır’dan çıkışını ve 40 yıl boyunca Sina çölünde dolaşmasını, on emrin indirilişini, temel yasaların kabulünü anlatır.

Levililer

Harun’un oğullarının kâhin atanmasını ve eski İsrail’in tapınma düzenini anlatır.

Sayılar veya Çölde Sayım

İsrail halkının Sina Dağı’ndan göçüp Kenan ülkesinin doğu sınırına varıncaya kadar başından geçenleri anlatır. Ayrıca Kenan sınırında Tanrının Hz. Musa aracılığıyla verdiği yasaları içerir.

Tesniye veya Yasa’nın Tekrarı

Hz. Musa’nın ölümünden önce Moav Çölü’nde halkına verdiği öğütleri içerir.

Sponsorlu Bağlantılar

İslam İnancında Tevrat

Kur’an’da Tevrat’ın Allah tarafından Hz. Musa peygambere indirilmiş bir kitap olduğu ifade edilir;

Sponsorlu Bağlantılar

“Sonra iyilik edenlere nimetimizi tamamlamak, her şeyi açıklamak, hidayete erdirmek ve rahmet etmek maksadıyla Hz. Musa’ya da Kitab’ı (Tevrat’ı) verdik. Umulur ki, Rablerinin huzuruna varacaklarına iman ederler.” (En’am Suresi, 154. ayet)

“Ondan önce de bir rahmet ve rehber olarak Hz. Musa’nın kitabı vardır. Bu (Kur’an) da, zulmedenleri uyarmak ve iyilik yapanlara müjde olmak üzere Arap lisanıyla indirilmiş, doğrulayıcı bir kitaptır.” (Ahkaf Suresi, 12. ayet).

Müslümanlar Tevrat’ı kutsal kabul eder, ancak Tevrat’ın özgün metninin zamanla tahrif edildiğine inanırlar.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Tevrat Nedir? Hangi Peygambere Gelmiştir? İslamda Tevrat Nedir? Kelime Anlamı ve Bölümleri" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.