Ana Sayfa » Genel Kültür » Basketbol Sahasının (Alanının) Ölçüleri (Ebatları)

Basketbol Sahasının (Alanının) Ölçüleri (Ebatları)

Sponsorlu Bağlantılar

Basketbol oynanan sahanın ebatları ne kadardır, basketbol sahasının boyu kaç metredir, basketbol sahasının eni kaç metredir, basketbol sahasının zemini neden yapılmıştır, basketbol sahasının zemininin malzemesi nedir.

Basketbol Saha Ölçüleri

Basketbol çoğunlukla kapalı salonda oynanır. Dikdörtgen biçimindeki basketbol alanının tabanı sert tahtadan yapılır. Alanın boyutları değişiklik göstermekle birlikte, ideal boyutlar 28 m x 15 m’dir. Oyun alanı bir orta çizgiyle ikiye ayrılır. Bu çizginin tam ortasında, orta yuvarlak denen bir daire çizilidir. Basketbol alanının karşılıklı olarak kısa kenar çizgilerinde birer pota bulunur. Pota, kenar çizgisinden 1,2 metre içeridedir ve 1,8 m x 1,2 m boyutlarındadır ve çoğunlukla panyalarda cam beyazı plastik kullanılır.

basketbol_sahası

Pota üzerinde, yerden 3,05 metre yükseklikte bir sepet bulunur. Sepet, 45 cm çapında demir bir çember ile buna asılı, alt kısmı açık, beyaz bir fileden oluşur. Basketbol elle oynanır ve atılan top yukarıdan çembere girip fileden geçerek aşağıya düşünce sayı olur. Basketbol topunun çevresi yaklaşık 75-78 cm, yarıçapı yaklaşık 12,3 cm, ağırlığı 650-700 gramdır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Basketbol Sahasının (Alanının) Ölçüleri (Ebatları)" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.