Ana Sayfa » Genel Kültür » Gökkuşağı Nedir? Gökkuşağı Neden Oluşur? Gökkuşağı Nasıl Oluşur? Çifte Gökkuşağı

Gökkuşağı Nedir? Gökkuşağı Neden Oluşur? Gökkuşağı Nasıl Oluşur? Çifte Gökkuşağı

Sponsorlu Bağlantılar

Gökkuşağı ne anlama gelir, Gökkuşağı neyin simgesidir, Gökkuşağı nasıl oluşur, Gökkuşağı neden yuvarlaktır, Gökkuşağı ne demektir, çift Gökkuşağı nedir, Gökkuşağı renkleri nelerdir, gökkuşağı  hangi renklerden oluşur.

Gökkuşağı Ne Demektir?

Gökkuşağı, güneş ışınlarının yağmur damlalarında veya sis bulutlarında yansıması ve kırılmasıyla meydana gelen ve ışık tayfı renklerinin bir yay şeklinde göründüğü meteorolojik bir olaydır. Tipik bir gök kuşağı kırmızı, turuncu, yeşil, mavi ve mor renklerinden meydana gelen bir renk sırasına sahip bir veya daha fazla aynı merkezli arklardan ibarettir. En çok rastlanan çeşidi ilkel (birinci) gökkuşağıdır. Bu çeşidin merkez açısı 42 derece civarındadır ve kırmızı renk dış tarafa, mor renk iç tarafa isabet eder. Bazen ışığı daha zayıf merkez açısı 50 derece civarında olan tali (ikinci) gökkuşağına da rastlanır. Güneşin ufuktan yüksekliği 52 dereceyi geçerse gökkuşağı oluşmaz, 42,5 derecenin üzerinde olursa gökkuşağı görülmez. Bunda renk dizilişi diğerinin tersidir. Bunların haricinde sadece dar kırmızı veya kırmızı-yeşil renk bantlarından müteşekkil küçük kuşaklar da görülür ve bunlar birinci gökkuşaklarının iç tarafında ve ikincilerin dış tarafında bulunurlar.

Gökkuşağı Renkleri Nelerdir?

Gökkuşağında yedi renk görülmektedir.

  • Kırmızı
  • Turuncu
  • Sarı
  • Yeşil
  • Mavi
  • Lacivert
  • Mor

Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Gökkuşağı, ışık ışınlarının yağmur damlaları ve sis tanecikleri tarafından kırılması, yansıtılması ve dağıtılması ile meydana gelir. Büyük damlaların meydana getirdiği kuşaklar en parlak ve renk ayrılması en belirgin olanlarıdır. Küçük yağmur damlalarının meydana getirdiği kuşaklar ise daha zayıf ve daha geniş olurlar. Bunun en tipik örneği sis kuşağı olarak da isimlendirilen ve sis bulutu veya buğusu tarafından meydana getirilen beyaz kuşaklardır. Genellikle yarım çember olarak gözükmelerine karşın, bir dağ tepesinden veya uçaktan bakıldığında, gökkuşağı konisi olarak adlandırılan çember şeklinde görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

gökkusağı

Gökkuşağının olabilmesi için gökyüzünde güneş olmalıdır. Gökkuşağının sık göründüğü zaman ikindiye doğru özellikle sağanak yağışların geçmesinden sonraki zamandır. Gökkuşağı daima güneşin tam karşısında olan kısımdadır. Gökkuşağını görebilmek için güneşe arkamızı dönmemiz gerekmektedir.

Çifte Gökkuşağı Nedir?

İkincil gökkuşağı farklı yağmur damlalarından dolayı ikinci bir yansımadan kaynaklanır ve 50-53 derecelik bir açı ile görüntülenir. İkincil gökkuşağındaki renk dizilişi birincinin tersi olur. İçte kırmızı, dışta mavi. İkincil gökkuşağı daha geniş bir alana yayıldığından birinciye oranla daha sönüktür. İki gökkuşağı arasındaki karanlık bölgeye ise ilk olarak Alexander of Aphrodisias tarafından tarif edildiği için “Alexander’s band” denir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Gökkuşağı Nedir? Gökkuşağı Neden Oluşur? Gökkuşağı Nasıl Oluşur? Çifte Gökkuşağı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.