Ana Sayfa » Genel Kültür » Hostes Nedir? Hostes Ne İş Yapar? Hostesleri Görevleri Nelerdir?

Hostes Nedir? Hostes Ne İş Yapar? Hostesleri Görevleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Hostesler uçakta ne yaparlar, hosteslerin görevleri nelerdir, uçak hostesi olanlar ne iş yapar, uçak hostesleri nasıl elbise giyerler, hostes ne demektir, uçak hostesleri ne iş yarar sorularına ait cevaplar aşağıdadır.

Hostes Ne Demektir?

Hostes veya kabin memuru, uçuşlarda yolcuların emniyetini ve rahatlığını sağlamak amacıyla istihdam edilen görevli. Özel iş jetlerinde de hostes kullanılır.

Hostes Tarihi

Yolcu gemilerinde ve yolcu trenlerinde de hava hostesleri gibi hostesler bulunmaktadır. Fakat hava hostesleri yolculuğun kısa olması gibi sebelerden dolayı yolcularla daha yakın ilişkidedirler. Ayrıca uçuş hostesliği işi diğer taşımacılık formundaki kadrolardan daha fazla olarak güvenlik konusunu düşünüp taşınmaktadır. Hava hostesleri uçağın kabin kadrosundaki memurları içerir ve kokpitteki pilot ve uçuş mühendisi’nden ayrıdırlar.

hostes

İlk Erkek Hostes (Kabin Memuru)

Birleşik Krallık’ın Imperial Airways’ı 1920 lerde “Kabin memuru (erkek)” na sahipti. Amerika Birleşik Devletleri’nde , Stout Airways 1926 yılında hostes istihdam eden ilk havayoluydu. Faaliyetlerini Ford Trimotor uçakları ile Detroit, Michigan arasında sürdürüyordu. Western Airlines (1928) ve Pan American World Airways (Pan Am) (1929) yiyecek servisi yapmak için ilk hostesi istihdam etmişlerdi. On yolculu Fokker uçağı Karayipler’de kumar seyehatleri tarihinde Havana ve Küba’ya Florida’dan yolcu taşıdığından hostes kullanıyordu.

Sponsorlu Bağlantılar

İlk Kadın Hostes (Kabin Memuru)

İlk kadın hostes 25 yaşındaki Hemşire Ellen Church’dü. 1930 yılında United Airlines tarafından kiralanmıştı, hemşire ayrıca uçaklardaki ilk hemşireydi. Diğer hava yolları da bu durumu takip ederek pek çok uçuşlarında hemşire kiralayarak onun bir hostes gibi hizmet vermesinden yararlandılar. II. Dünya Savaşı başlarında hemşireler gerginliği azaltan unsurdu, bu nedenle silahlı kuvvetler pekçok hemşireyi askere alıdı.

Hosteslerin Üniformalar

Sponsorlu Bağlantılar

İlk hostes Üniforma’sı dayanıklı, pratik ve yolculara güven verecek şekilde dizayn edildi. United Airlines’ın ilk hostesleri yeşil bere, yeşil atkı ve hemşire ayakkabısı giyiyordu. Diğer havayolları Eastern Air Lines gibi hosteslerine hemşire üniforması giydiriyordu.

11 Eylül 2001’den Sonraki Değişiklik

11 Eylül 2001’den sonra hosteslerin aktif olarak yolcuları bir saldırıdan korumak ve Hava korsanlığı’nda hava trafik kontrollerine hayati bilgi vermeye teşebbüş etmeleri onların önemini yükseltti.

11 Eylül, 2001 de terör ataklarının uyanmasıyla, büyük havayolarındaki pekçok hostesin yolcu yükündeki azalış sebebiyle işlerine geçici olarak son verildi.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Hostes Nedir? Hostes Ne İş Yapar? Hostesleri Görevleri Nelerdir?" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.