Ana Sayfa » Genel Kültür » İletişim Ne Demektir? İletişim Ögeleri (Unsurları)

İletişim Ne Demektir? İletişim Ögeleri (Unsurları)

Sponsorlu Bağlantılar

İletişimin anlamı nedir, iletişim unsurları nelerdir, iletişim ögeleri nelerdir, iletişim nedir, iletişimin temel ögeleri nelerdir.

Kısaca İletişim Nedir?

İletişim kavramının farklı alanlarda birbirinden farklı anlamlarda kullanılmasına ilişkin yapılan bir araştırmada, 15 ayrı anlamda kullanıldığı belirlenmekle birlikte iletişim sözünün konumuz bağlamında ilk çağrışımı, insanlar arasında duygu, düşünce ve bilgilerin her türlü yolla başkalarına bildirimi olmaktadır.Tüm yaşamı boyunca, psikolojik olarak insanın, varlığını bildirmek ve varlığının farkındalığının kendisine bildirilmesi ihtiyacı vardır.

iletişim araçları

Bu ihtiyaç içindeki insan, sözlü veya sözsüz çeşitli iletişim yollarına kaçınılmaz olarak başvurur. Her türlü iletişim insanın psikolojik gereksinmelerinin sonucudur. Kendisini tanıması, tanıtması ve dönüt alarak kendini değerlendirmesinde bu iletişim süreçleri önemli rol oynar. Kişiler arası iletişimle ilgili olarak yapılan tanımların buluştuğu nokta bu iletişimin psikolojik nitelikli bir bilgi alışverişi olduğu yolundadır(Capelle 1987).

Sponsorlu Bağlantılar

Evrim merdiveninin en üst basamağını işgal eden, en evrimli hayvan olarak tanıdığımız insan jest ve mimikleri en iyi kullanan, gelişmiş refleks ve içgüdülerinin yanında dili de içine alan çok karmaşık öğrenilmiş davranışlarla iletişim yapan yegane varlıktır.Ancak düşünürken, konuşurken, yazarken, dinlerken sürekli olarak, sembollerden oluşan dili kullanmaktayız.

İletişim Unsurları Nelerdir

İletişimi açıklamak için altı temel öge kullanılır

  1. Kaynak (Gönderici)
  2. Alıcı (Hedef)
  3. İleti (Mesaj)
  4. Bağlam (Ortam)
  5. Dönüt (Geri bildirim)
  6. Kanal (Araç)

 

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"İletişim Ne Demektir? İletişim Ögeleri (Unsurları)" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.