Ana Sayfa » Genel Kültür » Mancınık Nedir? Mancınık Nasıl Yapılır? Mancınık Yapılışının Resimli Anlatımı ve Video

Mancınık Nedir? Mancınık Nasıl Yapılır? Mancınık Yapılışının Resimli Anlatımı ve Video

Sponsorlu Bağlantılar

Mancınık nasıl yapılır, mancınık yapmak kolay mı, evde mancınık yapabilir miyim, mancınık ne demektir, mancınık ne zaman kullanılmıştır, mancınık tarihte neden kullanılmıştır.

Mancınık Ne Demektir

Mancınık, (Katapult) Orta Çağda savaşlarda ve kuşatmalarda, duvarları hasara uğratmak için kullanılan, bir kol kullanılarak uzak mesafelere fırlatmalar yapabilen kuşatma makineleridir. Katapult adı Yunancada κατα (karşı) ve παλλειγ (fırlatmak) adlarının birleşmesiyle türetilmiştir. Çeşitleri vardır: Trebuchet, Mangonal, Katapult ve Ballista gibi. Mangasına taş, katı demir, katı kurşun, yanan ot, sıcak zift veya lav konulabilir.

Ayrıca Grek ateşi de (veya diğer adıyla Rum ateşi de) mancınıkla atılmaktadır. Suda bile sönmeyen Grek ateşi Bizanslılar tarafından İstanbul’un Fethi’nde de kullanılmıştır. Bizanslılar mancınıklarıyla Grek ateşi atmışlar ve Osmanlılara büyük zarar vermişlerdir. Mancınık, MÖ. 5. ile 3. yüzyılda Çin’de icat edilmiştir. Başlangıçta, ok atmakta kullanılan büyük sehpalı yay (kundaklı yay) anlamına gelen mancınık, yıllar sonra kargı, mızrak ve taş atmakta kullanılan makina anlamını taşımaya başladı.Mancınığı ilk kullanan Yunanlılar’ dır.

mancınık

Mancınığın yayı, önceleri boynuzdan yapılırdı. Ama kısa bir süre sonra, bunun, elde kullanılan küçük mancınıklar için yeterli olmasına karşılık, ağır mızrak ve taşları atacak güçte olmadığı anlaşıldı. Yeni silahta, boynuzdan yapılan yayın yerine, iki sağlam ağaç kol takıldı ve yay teli, bu kolların uçlarına bağlandı. Kolların öteki uçları, bükümlerin arasına sokulur, bu düzenek, bir ağaç çerçeve içine takılır, ya çerçeveye sokulan çubuklarla ya da mandallı bir çarkla sıkılırdı.

Bir diğer versiyonu mangoneldir; bu silah, merkezinden bir mille hareket eden uzun bir koldan meydana gelmekteydi. Kolun bir ucunda taş atmaya yarayan bir sapan vardı. Öteki ucu ise, çekme halatlarına bağlanıyordu. Atış sırasında birkaç kişi, halatları, hızla çekip, kolu kaldırıyorlardı ve öteki uçtaki taşı atıyorlardı.

Resimlerle Mancınık Yapılışı

Resim – 1

mancınık-yapımı-1

Resim – 2

 

mancınık-yapımı-2

Resim – 3

mancınık-yapımı-3

Resim – 4

Sponsorlu Bağlantılar

mancınık-yapımı-4

Sponsorlu Bağlantılar

 

Mancınık Yapılışını Videosu için Tıklayınız.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Mancınık Nedir? Mancınık Nasıl Yapılır? Mancınık Yapılışının Resimli Anlatımı ve Video" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.