Ana Sayfa » Genel Kültür » Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanları

Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanları

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlarının isimleri nelerdir, Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı kimdir, Türkiye Cumhuriyetinin ilk Başbakanı kimdir, Türkiye Cumhuriyeti 3 (üçüncü) Başbakanı kimdir, Türkiye Cumhuriyetinin sırasıyla Başbakanları kimlerdir.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları Listesi

İsmet İnönü

Doğum/Ölüm Tarihi: (1884-1973)

Görev Süresi: 30 Kasım 1923 – 22 Kasım 1924

Ali Fethi Okyar

Doğum/Ölüm Tarihi: (1880–1943)

Görev Süresi: 21 Kasım 1924 – 6 Mart 1925

İsmet İnönü

Doğum/Ölüm Tarihi: (1884-1973)

Görev Süresi: 3 Mart 1925 – 1 Kasım 1937

Celal Bayar

Doğum/Ölüm Tarihi: (1883–1986)

Görev Süresi: 1 Kasım 1937 – 25 Ocak 1939

Refik Saydam

Doğum/Ölüm Tarihi: (1881–1942)

Görev Süresi: 25 Ocak 1939 – 9 Temmuz 1942

Ahmet Fikri Tüzer (vekâleten)

Doğum/Ölüm Tarihi: (1878–1942)

Görev Süresi: 8 Temmuz 1942 – 9 Temmuz 1942

Şükrü Saracoğlu

Doğum/Ölüm Tarihi: (1887–1953)

Görev Süresi: 9 Temmuz 1942 – 7 Ağustos 1946

Recep Peker

Doğum/Ölüm Tarihi: (1889–1950)

Görev Süresi: 7 Ağustos 1946 – 9 Eylül 1947

Hasan Saka

Doğum/Ölüm Tarihi: (1885–1960)

Görev Süresi: 10 Eylül 1947 – 16 Ocak 1949

Şemsettin Günaltay

Doğum/Ölüm Tarihi: (1883–1961)

Görev Süresi: 16 Ocak 1949 – 22 Mayıs 1950

Adnan Menderes

Doğum/Ölüm Tarihi: (1899–1961)

Görev Süresi: 22 Mayıs 1950 – 27 Mayıs 1960

Cemal Gürsel

Doğum/Ölüm Tarihi: (1895–1966)

Görev Süresi: 28 Mayıs 1960 – 7 Ekim 1961

Emin Fahrettin Özdilek(vekâleten)

Doğum/Ölüm Tarihi: (1898–1989)

Görev Süresi: 30 Ekim 1961 – 20 Kasım 1961

İsmet İnönü

Doğum/Ölüm Tarihi: (1884–1973)

Görev Süresi: 20 Kasım 1961 – 20 Şubat 1965

Suat Hayri Ürgüplü

Doğum/Ölüm Tarihi: (1903–1981)

Görev Süresi: 20 Şubat 1965 – 27 Ekim 1965

Süleyman Demirel

Doğum/Ölüm Tarihi: (1924– )

Görev Süresi: 27 Ekim 1965 – 26 Mart 1971

türkiyenin başbakanları

Nihat Erim

Doğum/Ölüm Tarihi: (1906–1988)

Görev Süresi: 26 Mart 1971 – 17 Nisan 1972

Ferit Melen

Doğum/Ölüm Tarihi: (1895–1966)

Görev Süresi: 17 Nisan 1972 – 15 Nisan 1973

Naim Talu

Doğum/Ölüm Tarihi: (1919–1998)

Görev Süresi: 15 Nisan 1973 – 25 Ocak 1974

Bülent Ecevit

Doğum/Ölüm Tarihi: (1925–2006)

Görev Süresi: 25 Ocak 1974 – 17 Kasım 1974

Sadi Irmak

Doğum/Ölüm Tarihi: (1884-1973)

Görev Süresi: 17 Kasım 1974 – 31 Mart 1975

Süleyman Demirel

Doğum/Ölüm Tarihi: (1924– )

Görev Süresi: 31 Mart 1975 – 21 Haziran 1977

Bülent Ecevit

Doğum/Ölüm Tarihi: (1925–2006)

Görev Süresi: 21 Haziran 1977 – 21 Temmuz 1977

Süleyman Demirel

Doğum/Ölüm Tarihi: (1924– )

Görev Süresi: 21 Temmuz 1977 – 5 Ocak 1978

Bülent Ecevit

Doğum/Ölüm Tarihi: (1925–2006)

Görev Süresi: 5 Ocak 1978 – 12 Kasım 1979

Süleyman Demirel

Doğum/Ölüm Tarihi: (1924– )

Görev Süresi: 12 Kasım 1979 – 12 Eylül 1980

Bülend Ulusu

Doğum/Ölüm Tarihi: (1923– )

Görev Süresi: 20 Eylül 1980 – 13 Aralık 1983

Turgut Özal

Doğum/Ölüm Tarihi: (1927–1993)

Görev Süresi: 13 Aralık 1983 – 31 Ekim 1989

Ali Bozer (vekâleten)

Doğum/Ölüm Tarihi: (1925–)

Görev Süresi: 31 Ekim 1989 – 9 Kasım 1989

Yıldırım Akbulut

Doğum/Ölüm Tarihi: (1835–)

Görev Süresi: 9 Kasım 1989 – 23 Haziran 1991

Mesut Yılmaz

Doğum/Ölüm Tarihi: (1947–)

Görev Süresi: 23 Haziran 1991 – 20 Kasım 1991

Süleyman Demirel

Doğum/Ölüm Tarihi: (1924– )

Görev Süresi: 20 Kasım 1991 – 16 Mayıs 1993

Erdal İnönü (vekâleten)

Doğum/Ölüm Tarihi: (1926–2007)

Görev Süresi: 16 Mayıs 1993 – 25 Haziran 1993

Tansu Çiller

Doğum/Ölüm Tarihi: (1946– )

Görev Süresi: 25 Haziran 1993 – 6 Mart 1996

Mesut Yılmaz

Doğum/Ölüm Tarihi: (1947–)

Görev Süresi: 6 Mart 1996 – 28 Haziran 1996

Necmettin Erbakan

Doğum/Ölüm Tarihi: (1926–2011)

Görev Süresi: 28 Haziran 1996 – 30 Haziran 1997

Mesut Yılmaz

Doğum/Ölüm Tarihi: (1947–)

Görev Süresi: 30 Haziran 1997 – 11 Ocak 1999

Bülent Ecevit

Doğum/Ölüm Tarihi: (1925–2006)

Görev Süresi: 11 Ocak 1999 – 18 Kasım 2002

Abdullah Gül

Doğum/Ölüm Tarihi: (1950– )

Görev Süresi: 18 Kasım 2002 – 14 Mart 2003

Recep Tayyip Erdoğan

Doğum/Ölüm Tarihi: (1954– )

Görev Süresi: 14 Mart 2003 – 28 Ağustos 2014

Ahmet Davutoğlu

Doğum/Ölüm Tarihi: (1959– )

Görev Süresi: 28 Ağustos 2014 – Görevde

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:



"Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanları" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.