Ana Sayfa » Hayvanlar Alemi » Civciv Nedir? Civciv Nasıl Beslenir? Civciv Nasıl Bakılır? Civcivler Evde Nasıl Beslenirler?

Civciv Nedir? Civciv Nasıl Beslenir? Civciv Nasıl Bakılır? Civcivler Evde Nasıl Beslenirler?

Sponsorlu Bağlantılar

Civciv ne demektir, civcivin kelime anlamı nedir, evde civciv beslenir mi, evde civcivlere nasıl bakılır, civciv nasıl yıkanır, civcivlerin yaşadığı yerin ortam sıcaklığı ne olmalıdır, civcivler ne yerler, civcivlerin beslenme şekilleri nedir, civcivler nasıl bir ortamda yaşarlar.

Civcivlerin Bakımı ve Beslenmesi

Evde civciv besleyecekseniz, gerekli şartları sağlamadıkça (ve eğer yazın aşırı sıcak günlerinde değilseniz) civcivler daha ilk günde ölürler. Her şeyden önce sıcak bir bir kutu gerekiyor.

Aldığım Civcivler Niçin Öldü?

Civcivlerin hasta olması, ölmesi çocukların beslediği civcivlerde çok sık görülen bir şeydir. Çocuklar üzülür ama bir yandan da ölmelerine kendilerinin sebep olduğunu hiç kabul etmezler.

Civciv-Nasıl-Beslenir-bakılır

Civcivlerin Ölmesini Nasıl Önleyebilirim?

Civciv almadan önce aşağıda ne anlatmışsam aynen o şekilde ortam hazırlamamız kesinlikle şart. Başka şekilde civciv besleyemezsiniz. Kesinlikle öleceklerdir. Civcivleri aldıktan sonra ise hiç el sürmeyeceksiniz. Dokunmaya mecbur kalırsanız önce ellerinizi sıcak su ve sabun ile yıkanmalısınız ve tertemiz ellerinizin sıcaklığı gitmeden dokunmalısınız. Ele aldığınızda hiç sıkmamalı, yüzünüze sürmemeli ve öpmemelisiniz. Yoksa sizden binbir çeşit bakteriler civcivlere geçer ve civcivleriniz hasta olup ölür.

Civcivler için En Basit Ortamın ve Şartların Oluşturulması

Yumurtadan yeni çıkmış 5 kadar civcivin rahatça hareket edebilecekleri bir kutu 40 X 40 cm ebatlarında, 35 – 40 cm yüksekliğinde olmalı. Aynen bu ölçülerde olmasa da bu ölçülere yakın olabilir, hatta biraz daha küçük olabilir.

Ortam Sıcaklığı

Kutunun üstüne cam bir levha konur. Üst tarafın 5’te biri açık olmalıdır. Hatta yanlardan kutuya birkaç delik açılmalıdır. Kutuda 20 veya 40 watt ampul yakılır; bu ampul ısıtıcı vazifesi görür. Sıcaklığı ölçmek için mesela akvaryumlarda kullanılan sıcaklığı gösteren termometreden kullanacaksınız. Sıcaklık ilk 1. hafta 35 derece olacak. Yedinci günden 10. güne kadar 32 – 33 derece dolaylarında olacak. 10. günden sonra 15. güne kadar 30 derece olmalıdır. 15. günden 20. güne kadar 27 dereceye düşürebilirsiniz. Eğer yaşadığınız yerde hava çok sıcaksa ona göre ısıtıcıya özellikle gündüzleri gerek kalmaz. Bir ayı tamamlayınca yazın hiç ısıtıcıya gerek yoktur. Kışın ise iki aylık olana kadar yaşadıkları yerin sıcaklığı 18 derece altına düşmemelidir.

Yaz mevsiminde iseniz, güvercin büyüklüğüne geldiklerinde dışarıda kümeste ısıtıcı olmadan beslenebilir. Üç aylık olmadan evvel kışa girmişseniz üç ayı bitirinceye kadar kümeste ısıtma tedbirleri almanız şarttır.

Civcivlerin Gece Uykusu Ortamı

Küçük civcivler için ampulün gece gündüz devamlı yanması daha iyidir. Fakat dikkat etmelisiniz, civcivlerinizin geceleri deliksiz bir uyku geçirmeleri doğaya uygun sağlıklı gelişimleri için hayati önem taşır. Bu sebeple, geceleri ampullerin önüne gölge yapan ve yanıcı olmayan bir şey koyun. Az ışık olsa bile civcivler yine uyur. İlk 20 günü atlattıklarında gece lambayı söndürebilirsiniz, civcivler birbirlerine iyice sokularak uyurlar birbirlerini ısıtırlar. Hatta aralarında daha büyük civcivler varsa küçükler onların kanatları altına girerler.

Dikkat; Acemi kişiler civcivleri yeterli sıcakta tutmaz. Civcivler ısı yetersizliğinden dolayı bütün hareketlerini kaybeder. Ölüden farksızdır. Canlı olduğu hiçbir şeyinden anlaşılmaz. Eğer saatlerce bekletilirlerse gerçekten ölürler.Ölüp ölmediğini anlamak için:Yarım saat 35 – 37 derece sıcak bir yerde bekletilir. Ölmemişse hareketlenir ve gayet sağlıklı bir hale gelir. Yem yer, su içer, kakasını yapar yani hiçbir şey olmamış gibi güzel güzel hayatına devam eder.

Civcivlerin Beslenmeleri – Civciv Yemi

Hazır civciv yemi bulup almalısınız. Bulamazsanız civciv beslemeyin. Bu yem çok fazla su içirir, onun için civcivlerin her zaman temiz içme suları olmasına çok dikkat edin, dökülmüş mü bitmiş mi diye sık sık kontrol edin hayvanlar asla susuz kalmamalı. Bir aylık olduklarında yeşil salatalık, haşlanmış yumurta, çok az miktarda ekmek kırıntıları verebilirsiniz. Civcivler büyüdükçe tuzlu olmayan her türlü sulu ve kuru yiyeceklerden vermelisiniz ki bu tavukların bünyelerinin doğal gereksinimidir. Elinizden geldiğince tuzsuz yiyecek sağlayın. Aşırı tuzlu olmadıkça arada sırada vermeniz gereken yemek artıklarınızın tuzunun bir zararı olmaz.

Yumurtadan Yeni Çıkmış Civcivlerin Kutusu Nasıl Olmalı

Kim ne derse desin, profesyonel filan olduklarına bakmayın, civcivlerin altına bıldırcın kafeslerindeki gibi bokları alta geçiren tel örgü koymayın. Ve sakın yem kutusu kullanmayın.
En kolayı ve en sağlıklısı şudur:
Kutunun dibine gazete kağıdı serin, civciv yemini bolca bütün zemine yayın. Yemin bir kısmı bokları tutacak, anında kurutacaktır, özel civciv yemlerinin bu özelliği bir hayli işe yarıyor. Yem azaldıkça yeniden yem serpin. En az günde bir defa kutunun zeminini tamamen değiştirin.

Sponsorlu Bağlantılar

İlk 10 gün geçtikten sonra civcivler yemleri iyice tanımış olur. Bundan sonra zemine, gazete kâğıdı üstüne temiz toprak ve talaş karışımı yayın. Civciv yemlerini köşelere öbek öbek dökün. Civcivler yemleri iyice dağıtır ve alt yaygıyı devamlı eşeleyip toprağa ve talaşa karışan yem parçalarını ararlar. Bu hareketlilik civcivlerin çok sağlıklı gelişmesini sağlar. Her gün gazete kağıdını, toprağı, talaşı değiştirmeyi unutmayın.

Civciv Yemi Bulamazsam Ne Yedirmeliyim

Sponsorlu Bağlantılar

İlk 10 gün: Haşlanmış yumurta, ince ince kıyılmış yeşil salata yaprakları, yarım saat kadar suda bekletilip yumuşatılmış kısır yapılan ince bulgur.. 10. günden itibaren bunlara ilave olarak haşlanmış patates, ufalanmış buğday, ince parçalanmış çerliston biber ve ekmek kırıntıları.. Civciv yemi bulamazsanız bunların tümünde verin. Sadece bulgur verseniz gıdasız kalırlar. Birbuçuk aylık olduklarında artık yetişkin tavukların yediği her şeyden yiyebilirler.

Kutudan Kümese Alırken Dikkate Edilecek Noktalar

Bunu civcivler birbuçuk – iki aylık kadar olduğunda yapmalısınız. Kışta iseniz kümesin ısıtılması gerekir. Bu aşamada, civcivlerin hayati ihtiyaçlarından biri gerçek toprak zeminde toprak banyosu yapma alışkanlığı kazanmalarıdır. Hayatları boyunca buna devam etmeleri sağlıkları açısından şarttır. Civcivlerin ve tavukların ayrıca kümese mahkûm yaşamamaları, mümkün olduğunca geniş bir bahçede dolaşmaları şarttır. Geniş bahçe imkânınız yoksa civciv almamanızı ve tavuk besleme merakınızı ertelemenizi önemle ve ısrarla tavsiye ederim. Balkonda, terasta, daima kapalı kümeslerde tavuk yetiştirilmez.

Civcivler Bahçede ve Balkonda Serbest Yetiştirilir mi?

kargalar kedilerden daha kurnaz olup en başarılı civciv hırsızlarıdır. Civcivleriniz kargalardan daha büyük olana kadar kargalardan ve kedilerden korumalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Civciv Nedir? Civciv Nasıl Beslenir? Civciv Nasıl Bakılır? Civcivler Evde Nasıl Beslenirler?" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir