Ana Sayfa » Hayvanlar Alemi » Otobur Nedir? Otobur (Ot ile Beslenen) Hayvanlar

Otobur Nedir? Otobur (Ot ile Beslenen) Hayvanlar

Sponsorlu Bağlantılar

Otobur ne demektir, Otobur hayvanlar hangileridir, otobur hayvanların isimleri nelerdir, otobur ve evcil hayvanlar nelerdir, otobur hayvanlar nerede yaşarlar, otobur hayvanlar yenilir mi, otobur ve yabani hayvanlar nelerdir.

Otobur Ne Demektir

Ot ile beslenen hayvanlara otobur denilmektedir. Otoburlar bitkisel organizmaları besin olarak kullanan hayvanlardır. Karasal ortamdaki otobur formlarının esasını böcekler, kemirici memeliler, vegevişgetirenler oluşturur. Deniz ve tatlı sularda ise; fitoplanktonik organizmalarla beslenen küçük boylu kabuklular (Crustacea) veyumuşakçalar (Mollusca) türleridir.

otobur hayvanlar

Otla beslenen hayvanlardan geviş getiren memeliler diye isimlendirdiğimiz hayvanlar aynı zamanda insan beslenmesinde de önemli bir yere sahiptir. İnsanlar bu hayvanların etinden ve sütünden hariç bütün sakatatından ( Deri – tırnak, boynuz – bağırsak – yapağı veya kıl. tiftik, yün v.s ) faydalanmaktadırlar.

Evcil Otobur Hayvanlar

Otobur hayvanların hem evcil olanları hemde yabani olanları vardır. Hem evcil olup hemde otobur hayvanların bazıları aşağıda mevcuttur.

Sığır

Dünyanın her tarafında yetiştirilen, insanların ençok faydalandığı hayvanlardan bir tanesidir. Eti ve sütü insan gıdası olarak çok önemlidir. Sığırlar türü ve cinsi tek tek incelenip araştırma yapılmsı gereken bir hayvandır. İnsanların olmazsa olmaz tabir edebileceğimiz yetiştirdiği evcil hayvanlardan bir tanesidir.

Koyun – Keçi

Sığırlar için ne yazılmışsa koyun ve keçiler içinde aynı deyimler geçerlidir.

Manda

Baş ve gövde uzunluğu 1.80 ila 2.80 metre, cidago yüksekliği 1.10 ila 1.50 metre, kuyruk uzunluğu 1 metre civarındadır. Yabani olanı Afrikada yaşar. Evcil olanları Anadolu da ve Asya da yaşarlar. Afrika da yaşayanlardan farklıdırlar.

Deve

Genelde evcil hayvandır. Tam yüksekliği 2 metre civarında olup, kuyruk uzunluğu 50 ila 90 cm civarındadır. İki hörgüçlü deve Orta Asya da, tek hörgüçlü deve veya hecin devesi ise Kuzey Afrika da ve Batı Asyada yaşamaktadır. Çöl yaşamına uyum sağlamış bir hayvandır. Açlığa ve susuzluğa oldukça dayanıklıdır. Engebeli arazide yük taşımaya elverişli bir hayvandır.

Tek Tırnaklılar

Otla beslenen birçok evcil ve yabani tektırnaklı hayvanlarda mevcuttur. Bunları isim olarak sıralarsak At, Eşek, Zebra vs. gibi sıralayabiliriz.

Yabani Otobur Hayvanlar

Otobur hayvanların hem evcil olanları hemde yabani olanları vardır. Hem evcil olup hemde otobur hayvanların bazıları aşağıda mevcuttur.

Geyik

Baş ve gövde uzunluğu 1.60 ila 2.50 metre, cidago yüksekliği 1 ila 1.50 metre, kuyruk uzunluğu 15 – 20 cm civarındadır. Ormanların vazgeçilmez hayvanlarındandır. Bir çok türü mevcuttur. Dünyanın birçok yerinde koruma altına alınmıştır. Avlanması sınırlandırılmış olan bu hayvanların son zamanlarda sayıları artış göstermeye başlamıştır.

Oriks

Baş ve gövde uzunluğu 2 metre, cidago yüksekliği 1.20 metre, kuyruk uzunluğu 70 cm civarındadır. Uzun boynuzlu çok güzel bir antiloptur. Bir çok türü vardır. Afrika yaşayan bu hayvanların sadece bir türü olan Arabistan oriks’ i Yakın Doğu Asya’ da yaşar. Otçul beslenen bir hayvandır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bizon

Baş ve gövde uzunluğu 2.60 metre, cidago uzunluğu 2 metre, kuyruk uzunluğu 60 cm civarındadır. Kuzey Amerika da ve Avrupa da Polanya da yaşamaktadır. Otçul beslenen bir hayvandır.

Gergedan

Sponsorlu Bağlantılar

Baş ve gövde uzunluğu 2.50 ila 4.20 metre, cidago yüksekliği 1.50 ila 1.70 metre, kuyruk uzunluğu 65 – 70 cm civarındadır. Asya da ve Afrika da yaşarlar. 4 – 5 türü vardır, İki türünde burnu üzerinde iki adet boynuz bulunur. Otçul beslenen bir hayvandır.

Zürafa

Toplam yüksekliği 5 metre civarında, kuyruk uzunluğu 80 cm dir. Afrika savanlarında yaşar. Dikensi bitkileri çoseverek yer. Su içerken ön ayaklarını açarak su içer. Yürüyüşü rahvandır. Postu desenlidir.

Fil

Baş ve gövde uzunluğu 2 ila 4 metre, cidago yüksekliği 2 metre, kuyruk uzunluğu 1 metre civarındadır. Afrika fili asya filinden iridir. Afrika filinin kulakları daha büyüktür. Asya filinin alnı kubbeli, savunma dişleri daha küçüktür. Fillerin fildişi için avlanmalarından dolayı nesli tükenmek üzeredir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Otobur Nedir? Otobur (Ot ile Beslenen) Hayvanlar" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.