Ana Sayfa » İslam » Berat Kandili Nedir? Berat Kandili Ne Demektir? Anlamı

Berat Kandili Nedir? Berat Kandili Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Berat Kandili Nedir? Berat Kandili Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Berat Kandili nedir, Berat Kandili ne demektir, Berat Kandili kelimesinin tanımı, Berat gecesi ne demektir gibi Berat Kandili hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Berat Kandili Tanımı

Berat Kandili kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

özel, isim Berat Gecesi kutlanan kandil

Berat Kandili Hakkında Detaylı Bilgi

Berat Kandili(Berâet Kandili), (Arapça: Şaban’ın yarısı) İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi Berat gecesidir. Osmanlı İmparatorluğu’nda II. Selim’den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır.

Berat-Kandili

Sponsorlu Bağlantılar

Berat (Berâet), Arapça’da temize çıkma anlamına gelir. İslam inancına göre bu gecenin bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle Mübarek Gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle de Berat Gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet Gecesi gibi adlar da verilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Müslümanlar bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna inanır. Bu konuda İslam peygamberi Muhammed’in bir hadisi vardır:

“Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ buyurur.” (İbn Mâce)

Ayrıca Berat gecesi, Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfûz’dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna “inzâl” denir. Kadir Gecesi’nde ise Peygamber’e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da “tenzîl” denir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Berat Kandili Nedir? Berat Kandili Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.