Ana Sayfa » İslam » Dini Bayramlar Nedir? Anlamları Nelerdir? Dini Bayramları Neden Kutlarız?

Dini Bayramlar Nedir? Anlamları Nelerdir? Dini Bayramları Neden Kutlarız?

Sponsorlu Bağlantılar

Neden dini bayramlar kutlanır, dini bayram ne demektir, dini bayram tarihleri nelerdir, dini bayramlarda ne yapılır, dini bayramların anlamları nelerdir, dini bayramlar ne anlama gelir, dini bayramlar nasıl olmuştur gibi sorular hakkında cevapları aşağıda bulabilirsiniz.

Dini Bayramlar ve Anlamları

Dini bayramlar, dinimiz açısından önemli ve kutsal sayılan günlerde kutladığımız sevinçli günlerimizdir. İslam’da iki bayram kutlanmaktadır; Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı

Ramazan Bayramı

Ramazan ayının sonunda kutlanan üç günlük bayramdır. Ramazan bayramının kutlanma nedeni, aynı ayda, topluca tutulan oruçların ve diğer ibadetlerin sonucunda elde ettiğimiz sevablardır. Bu bayramda herkes birbirini kutlar, çocuklar en güzel şekilde giydirilir; yanaklarından öpülür; ceplerine harçlıklar konur; şeker ve çikolatalar ikram edilir. Büyükler de birbirine sarılır; küslükler unutulur; tatlıya bağlanır.

dini bayramlar-kurban bayramı

Kurban Bayramı

Kurban bayramının kutlanmasında tarihsel bir neden vardır. O da Hz. İbrahim Peygamber’in, canından çok sevdiği oğlu İsmail’i, canlar canı Allah yoluna kurban olarak adamasıdır. Şefkat ve merhameti çok yüce olan Allah, elbette İsmail’in kurban edilmesine izin vermemiş, onun yerine bir koç kesmesini emretmiştir. Bu durum, Allah’a olan sevginin ve bağlılığın bir işareti olarak kuşaktan kuşağa günümüze kadar gelmiştir. Kurban bayramında Müslümanlar dört gün boyunca bayram eder; kestikleri kurbanların etlerini dostları, arkadaşları ve ihtiyaç sahibi kimselerle paylaşırlar. Bayramlarda Allah’ın rahmet ve şefkati insanların yüreklerine iner; insanlar daha hoşgörülü ve sevecen olurlar.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Dini Bayramlar Nedir? Anlamları Nelerdir? Dini Bayramları Neden Kutlarız?" İle İlgili Benzer Yazılar

Yorumlar (5)

  1. Pelin dedi ki:

    çok kötü

  2. adanaz dedi ki:

    slm ben yeni katıldım

  3. sıla dedi ki:

    bence öle değil

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.