Ana Sayfa » İslam » Fitre Zekatının Anlam ve Önemi Nedir?

Fitre Zekatının Anlam ve Önemi Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Fitre Zekatının Anlam ve Önemi Nedir?” başlıklı yazımızda Fitre zekatının anlamı, Fitre sadakasının önemi, Fitrenin neden önemli olduğu, Fitre zekatı vermenin faydaları ve Fıtır sadakasının zekattan farkları hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Fitrenin Önemi

Abdullah b. Abbas’tan rivayet edilen bir hadiste fıtır sadakasının, oruçluları gereksiz ve çirkin sözlerinden (günahlarından) arındırmak ve yoksullara gıda temini için farz kılındığı bildirilir (Ebû Dâvûd, “Zekât”, 17; Müsned, II, 277). Hadisten anlaşıldığına göre fıtır sadakası, oruç tutan müslümanın, oruçluya yakışmayan davranışlarla zedelenen ibadetinin eksikliklerini tamamlar, aynı zamanda yoksulların bayram sevincine katılmalarını sağlar.

Ayrıca bakınız: Fitre Vermenin Şartları ve Hükümleri

fitre

Fıtır sadakası -zekâttan farklı olarak- geniş bir mükellef kitlesi tarafından yerine getirilir. Bu sayede her müslüman, yoksul din kardeşine malî yardımda bulunmanın sevincini yaşar, devamlı bağış almanın ezikliğinden bir an için dahi olsa kurtulur. Ramazan boyu tuttukları oruçlarla ruh yapıları güçlenen fakirler, maddî yönden de güç kazanarak zenginlerle birlikte ve aynı coşku ile bayrama iştirak ederler. Karşılıklı sevgi ve kardeşlik bağları pekişir; böylece toplumda kaynaşma, paylaşma ortamı oluşur.

Kaynak: Diyanet

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Fitre Zekatının Anlam ve Önemi Nedir?" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir