Ana Sayfa » İslam » Kuran’da Duvar İle İlgili Ayetler

Kuran’da Duvar İle İlgili Ayetler

Sponsorlu Bağlantılar

Duvar Tanımı

Duvar kelimesinin Türk Dil Kurumuna göre tanımı şöyle;

*** isim Bir yapının yanlarını dışa karşı koruyan, iç bölümlerini birbirinden ayıran, taş, tuğla vb. gereçlerden yapılan veya örülen dikey düzlem; “Bir duvar onarılır öteki çöker, ardından dam akardı.” – L. Tekin

*** Bir toprak parçasını sınırlayan taş, tuğla, kerpiçten yapılan engel; “Karabaş, bostan duvarının gölgesinde öğle uykusuna serilir.” – Y. Z. Ortaç

*** Sonuç alınamayan yer

*** Engel; “İki arkadaşın arasında aşılmaz bir duvar vardı.”

*** spor Voleybolda ağ üzerinde karşı takım oyuncusunun vuruşuna karşı koyma

Kur’an-ı Kerim’de Duvar Hakkındaki Ayetler Hangileri?

NOT: AYETLERİN TÜRKÇE MEALLERİ, TÜRKİYE CUMHURİYETİ DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞININ RESMİ İNTERNET SİTESİNDEN ALINMIŞTIR.

Kehf Suresi 29. Ayet; De ki: “Hak, Rabbinizdendir. Artık dileyen iman etsin, dileyen inkar etsin.” Biz zalimlere öyle bir ateş hazırladık ki, onun alevden duvarları kendilerini çepeçevre kuşatmıştır. (Susuzluktan) feryat edip yardım dilediklerinde, maden eriyiği gibi, yüzleri yakıp kavuran bir su ile kendilerine yardım edilir. O ne kötü bir içecektir! Cehennem ne korkunç bir yaslanacak yerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kehf Suresi 77. Ayet; Yine yola koyuldular. Nihayet bir şehir halkına varıp onlardan yiyecek istediler. Halk onları konuk etmek istemedi. Derken orada yıkılmaya yüz tutmuş bir duvar gördüler. Adam hemen o duvarı doğrulttu. Mûsâ, “İsteseydin bu iş için bir ücret alırdın” dedi.

Sponsorlu Bağlantılar

Kehf Suresi 82. Ayet; “Duvar ise şehirdeki iki yetim çocuğa ait idi. Altında onlara ait bir define vardı. Babaları da iyi bir insandı. Rabbin, onların olgunluk çağına ulaşmalarını ve Rabbinden bir rahmet olarak definelerini çıkarmalarını istedi. Bunları ben kendi görüşüme göre yapmadım. İşte senin, sabredemediğin şeylerin içyüzü budur.”

Sad Suresi 21. Ayet; Sana davacıların haberi geldi mi? Hani onlar duvarı aşarak mabede girmişlerdi.

Haşr Suresi 14. Ayet; Onlar müstahkem kaleler içinde veya duvarlar arkasında olmadan sizinle toplu halde savaşmazlar. Kendi aralarındaki çekişmeleri şiddetlidir. Sen onları toplu sanırsın. Halbuki kalpleri darmadağınıktır. Bu, onların akılları ermez bir topluluk olmalarındandır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Kuran’da Duvar İle İlgili Ayetler" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.