Ana Sayfa » İslam » Kuran’da Yaşlı İle İlgili Ayetler

Kuran’da Yaşlı İle İlgili Ayetler

Sponsorlu Bağlantılar

Yaşlı Tanımı

Yaşlı kelimesinin Türk Dil Kurumuna göre tanımı şöyle;

1. sıfat Yaşı ilerlemiş, kocamış, ihtiyar (kimse); “Bir kez daha çocuğun taşkın neşesinden tedirgin oldu yaşlı kadın.” – E. Şafak
2. Uzun yılları geride bırakmış; “Yaşlı ağaç”
3. sıfat Yaşla dolmuş (göz); “Hıçkırarak yaşlı gözlerini kaldırdı.” – Ö. Seyfettin

Kur’an-ı Kerim’de Yaşlı Hakkındaki Ayetler Hangileri?

NOT: AYETLERİN TÜRKÇE MEALLERİ, TÜRKİYE CUMHURİYETİ DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞININ RESMİ İNTERNET SİTESİNDEN ALINMIŞTIR.

Yûsuf Sûresi 78. Ayet; Onlar, Yûsuf’a: “Ey güçlü vezir! Bunun çok yaşlı bir babası var. Onun yerine bizden birini alıkoy. Şüphesiz biz senin iyilik edenlerden olduğunu görüyoruz” dediler.

İsrâ Sûresi 23. Ayet; Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf!” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.

Meryem Sûresi 4. Ayet; O şöyle demişti: “Rabbim! Şüphesiz kemiklerim gevşedi. Saçım sakalım ağardı. Sana yaptığım dualarda (cevapsız bırakılarak) hiç mahrum olmadım.”

Sponsorlu Bağlantılar

Meryem Sûresi 8. Ayet; Zekeriyya, “Rabbim!” “Hanımım kısır ve ben de ihtiyarlığın son noktasına ulaşmış iken, benim nasıl çocuğum olur?”

Sponsorlu Bağlantılar

Rûm Sûresi 54. Ayet; Allah, sizi güçsüz olarak yaratan, sonra güçsüzlüğün ardından bir güç veren, sonra gücün ardından bir güçsüzlük ve yaşlılık verendir. O dilediğini yaratır. O hakkıyla bilendir, hakkıyla kudret sahibidir.

Sâffât Sûresi 134/135. Ayet; Hani biz onu ve geride kalanlar arasındaki yaşlı bir kadın (kâfir olan eşi) dışında bütün ailesini kurtarmıştık.

Zâriyât Sûresi 29. Ayet; Bunun üzerine karısı bir çığlık kopararak yönelip elini yüzüne vurdu. “Ben kısır bir kocakarıyım (nasıl çocuğum olabilir?)” dedi.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Kuran’da Yaşlı İle İlgili Ayetler" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.