Ana Sayfa » İslam » Kuran’da Yeşil İle İlgili Ayetler

Kuran’da Yeşil İle İlgili Ayetler

Sponsorlu Bağlantılar

Yeşil Tanımı

Yeşil kelimesinin Türk Dil Kurumuna göre tanımı şöyle;

1. isim Sarı ile mavinin karışmasından ortaya çıkan, bitki yapraklarının çoğunda görülen renk; “Memleket isterim / Gök mavi, dal yeşil / Tarla sarı olsun / Kuşların, çiçeklerin diyarı olsun” – C. S. Tarancı
2. sıfat Bu renkte olan; “Tek başına dolaştığın derin, yeşil ormanlarda / Yaprakları kurutacak sonbaharı düşündün mü?” – E. B. Koryürek
3. sıfat Kurumamış, taze (sebze), kuru karşıtı; “Yeşilfasulye.”
4. sıfat Olmamış, ham (meyve); “Yeşil kayısı.”

Kur’an-ı Kerim’de Yeşil Hakkındaki Ayetler Hangileri?

NOT: AYETLERİN TÜRKÇE MEALLERİ, TÜRKİYE CUMHURİYETİ DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞININ RESMİ İNTERNET SİTESİNDEN ALINMIŞTIR.

En’âm Sûresi 99. Ayet; O gökten su indirendir. İşte biz onunla her türlü bitkiyi çıkarıp onlardan yeşillik meydana getirir ve o yeşil bitkilerden, üst üste binmiş taneler, -hurma ağacının tomurcuğunda da aşağıya sarkmış salkımlar- üzüm bahçeleri, zeytin ve nar çıkarırız: (Herbiri) birbirine benzer ve (her biri) birbirinden farklı. Bunların meyvesine, bir meyve verdiği zaman, bir de olgunlaştığı zaman bakın. Şüphesiz bunda inanan bir topluluk için (Allah’ın varlığını gösteren) ibretler vardır.

Yûsuf Sûresi 43. Ayet; Kral, “Ben rüyamda yedi semiz ineği, yedi zayıf ineğin yediğini; ayrıca yedi yeşil başak ve yedi de kuru başak görüyorum. Ey ileri gelenler! Eğer rüya yorumluyorsanız, rüyamı bana yorumlayın” dedi.

Yûsuf Sûresi 46. Ayet; (Zindana varınca), “Yûsuf! Ey doğru sözlü! Rüyada yedi semiz ineği yedi zayıf ineğin yemesi, bir de yedi yeşil başakla diğer yedi kuru başak hakkında bize yorum yap. Ümid ederim ki (vereceğin bilgi ile) insanlara dönerim de onlar da (senin değerini) bilirler” dedi.

Sponsorlu Bağlantılar

Kehf Sûresi 31. Ayet; İşte onlar için içlerinden ırmaklar akan Adn cennetleri vardır. Orada tahtlar üzerine kurularak altın bileziklerle süslenecekler, ince ve kalın ipekten yeşil giysiler giyeceklerdir. O ne güzel karşılıktır! Cennet de ne güzel bir yaslanacak yerdir!

Sponsorlu Bağlantılar

Yâsîn Sûresi 80. Ayet; O, sizin için yeşil ağaçtan ateş yaratandır. Şimdi siz ondan yakıp duruyorsunuz.

Rahmân Sûresi 76. Ayet; Onlar yeşil yastıklara ve güzel yaygılara yaslanırlar, (nimetlenirler).

İnsân Sûresi 21. Ayet; Üstlerinde ince ve kalın ipekten yeşil elbiseler vardır. Gümüş bileziklerle süsleneceklerdir. Rableri onlara tertemiz bir içecek içirecektir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Kuran’da Yeşil İle İlgili Ayetler" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir