Ana Sayfa » Sağlık » Bıldırcın Yumurtasının Besin Değerleri Nelerdir? Bıldırcın Yumurtasının Faydaları ve Zararları

Bıldırcın Yumurtasının Besin Değerleri Nelerdir? Bıldırcın Yumurtasının Faydaları ve Zararları

Sponsorlu Bağlantılar

Bıldırcın yumurtası yemek sağlıklı mı, çocuklara bıldırcın yumurtası yedirmek doğru mu, bıldırcın yumurtasını kaç yaşındaki çocuklar yiyebilir, bıldırcın yumurtasını çiğ yemek doğru mu, bıldırcın yumurtası çiğ yenilir mi, bıldırcın yumurtası nasıl tüketilir ve yenilir, bıldırcın yumurtası çocuklara yedirilir mi.

Önemli: Sağlık konusunda verdiğimiz bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tedavisi ya da uzman önerisi değildir.

Bıldırcın Yumurtası Tüketimi

Uzmanlara göre, bebeklerde en az 1-2 yaşına kadar bıldırcın yumurtası sakıncalıdır. Bunun iki sebebi var. birincisi böbrekleri yorar. Bebeğinizin böbrekleri ve sindirim sistemleri yetişkinler gibi çalışmamaktadır.
Diğer nedenide şu; yumurtadan daha fazla yoğun ve allerjen etkiside normal yumurtanın yaklaşık iki katıdır. Ve bebeğinizin savunma mekanizması henüz yeterince gelişmemiştir. Bebeğinize yedireceğiniz herşeyi doktorunuza danışmanızı öneririm. Allerjik bünyeye sahip görünmese bile kontrollü beslenmesi için uzman denetimi gerekir.

Bıldırcın Yumurtası

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları ve Zararları

Normal yumurtanın vücudumuza olan yararını hepimiz çok iyi biliyoruz. Özellikle bıldırcın yumurtasının sarısında bulunan protein anne sütündeki proteine eş değerdeki tek besin. Ama diğer bir taraftan bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına oranla kat kat daha fazla besin değerine sahip. Hayvansal kaynaklı proteinlerin başında kanatlı kümes hayvanlarının yumurtalarının geldiğini ifade eden uzmanlar hayvansal proteinlerin saladığı yüksek enerjinin yanısıra çocuklardaki bedensel gelişimin daha sağlıklı olarak gerçekleşmesine yardımcı olur. Yalnı severek tükettiğimiz bu yumurtalar da ait olduğu hayvanın genetik yapıları nedeniyle çeşitlilik gösteriyor. Bıldırcın yumurtasının içeriğindeki besleyici maddelerin yoğunluğu nedeniyle yaygın olarak tüketilen tavuk yumurtasından farklı olduğunu belirten uzmanlara göre ;

“Diğer yumurtalardan daha fazla, proteinlerin yapı taşı olan aminoasit içeren bıldırcın yumurtası, özellikle çocukların bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ise enerjisini daha çok fiziksel büyümeye harcayan çocuklarda, hastalığa neden olan mikropların etkisini azaltmaktadır. Grip, bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocukların, bıldırcın yumurtası yedikten sonra hastalıklardan çok daha kısa sürede kurtulduğu gözlenmektedir. Bıldırcın yumurtasının bu hastalıklara iyi gelmesiyle ilgili, bilimsel kitaplara girmiş deneysel bir veri olmamasına karşın, bize, (çocuğuma bıldırcın yumurtası yedirebilir miyim?) diye soran kişilere, bıldırcın yumurtasını tavsiye ediyoruz.

Bıldırcın Yumurtası Çocuklara Nasıl Yedirilir ?

Bıldırcın Yumurtası, çocuklara mutlaka pişirilerek verilmelidir. Ya haşlanarak verilir, ya da yağda pişirilir. Sonuçta, bıldırcın yumurtası, çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine yardımcı olan bir protein deposudur.”
Bıldırcın yumurtası 5 kat fazla fosfor, 8 kat fazla demir, 6 kat fazla B1, 15 kat fazla B2 vitamini, 9 katfazla protein ihtiva ediyor. Güç ve zindelik vermesi, solunum, alerjik astım sorunları için tabiibir antibiyotik olması, lezzeti, salataların, mezelerin süsü, çocuklar için eğlenceli bir vitamin hapı olması ürünün en bilinen özellikleridir. Tavuk yumurtası ile yapılan her şey ve pişirme biçimi bıldırcın yumurtası ile aynen yapılabilir” dedi.

Protein Deposu

Ülkemizde hayvansal protein tüketiminin gelişmiş ülkelere göre düşük seviyede kaldığını söyleyen uzmanlar, bu açığın kapatılmasında, son yıllarda eskiye oranla daha rahat bulunabilen bıldırcın yumurtasının etkili olabileceğini söyledi.
Bılbıldırcın yumurtası çocuklar tarafından en doğru tüketilme biçimi, rafadan yenmesidir. “Çünkü yumurtanın rafadan olması, vücudun proteinleri en kolay ve etkili şekilde almasını sağlar. Bıldırcın yumurtasının sarısı pişirilmeden de çocuklara içirilebilir. Ancak, özel bir protein içeren yumurta akı, vücuttaki B vitaminlerini etkisizleştirme olasılığına karşı, çiğ olarak verilmemelidir.

Bıldırcın Yumurtasının Zararları

Bıldırcın Yumurtasının zararları hakkında söyleyeceğimiz bir kaç önemli konu var. Özellikle böbrek hastaları için zararlıdır. Çiğ yenilmesi kuş gribi ve salmonella hastalıkları açısından sakıncalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bıldırcın Yumurtasının Besin Değerleri

1 adet bıldırcın yumurtası (9gr.)
Yağ kaynaklı kalori 9
Kalori 14

Sponsorlu Bağlantılar

% Günlük Değerler*
Toplam Yağ 1gr. %2
Doymuş Yağ 0.36gr. %2
Kolesterol 76mg. %25
Sodyum 13mg. %1
Toplam Karbonhidrat 0gr. %0
Lif oranı 0gr. %0
Şeker 0gr.
Protein 1gr.
Vitamin A – %1 Vitamin C – %0
Kalsiyum – %1 Demir – %2

Not: Günlük değerleri 2000 kalorilik beslenme diyetine göre hesaplanmıştır. Bu değerler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

 

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Bıldırcın Yumurtasının Besin Değerleri Nelerdir? Bıldırcın Yumurtasının Faydaları ve Zararları" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.