Ana Sayfa » Sağlık » C-Reaktif Protein (CRP) Nedir? CRP Ne Zaman Ölçülür, CRP Değerleri

C-Reaktif Protein (CRP) Nedir? CRP Ne Zaman Ölçülür, CRP Değerleri

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “C-Reaktif Protein (CRP) Nedir? CRP Ne Zaman Ölçülür, CRP Değerleri” başlıklı yazımızda C-Reaktif Protein (CRP) nedir, C-Reaktif Protein (CRP) ne demektir, C-Reaktif Protein (CRP) kelimesinin tanımı, C-Reaktif Protein (CRP) ne zaman ölçülür, C-Reaktif Protein (CRP) değerleri ne olmalıdır gibi C-Reaktif Protein (CRP) hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

C-Reaktif Protein (CRP) Tanımı

C-reaktif protein, sıkça kullanılan kısaltması ile CRP, iltihabi reaksiyonlar sırasında kanda miktarı artan ve karaciğer ile yağ hücreleri tarafından üretilen akut faz reaktanları adı verilen proteinlerden biridir.

Sponsorlu Bağlantılar

crp

Kanda CRP seviyesi pek çok durumda yükselebildiğinden, tek hastalığa özgül bir laboratuar bulgusu değildir ve tanı koyma amaçlı kullanılmaz. Bu tahlilin sonuçları klinik şüpheleri destekleyici olarak veya tanısı konulmuş çeşitli hastalıkların seyrini takipte kullanılır.

Çok basitleştirirsek, yüksek CRP seviyelerinin vücutta akut iltihabi bir reaksiyon veya bir enfeksiyon olduğuna, CRP seviyelerinin azalmasının da iltihabi reaksiyonun veya enfeksiyonun azalmaya başladığına işaret ettiğini söylemek mümkündür.

CRP Ne Zaman Ölçülür?

CRP seviyesi aşağıda bazıları listelenen pek çok durumda yükselebilir.

  • Bağ dokusu hastalıkları
  • ciktus
  • Kanser
  • Enfeksiyon
  • İltihabi barsak hastalıkları
  • Lupus
  • Romatoid artrit
  • Tüberküloz

CRP özellikle romatoid artrit ve lupus gibi bağ dokusu hastalıklarında hastalığın alevlenmelerinin takibi açısından oldukça faydalıdır.

Normal Değerler

Ortalama sağlıklı bir kişide CRP seviyesinin 4.9 mg/L’nin altında olması beklenir. Normal değerler deneyin yapıldığı laboratuardan laboratuara farklılık gösterebilir.

Benzer Testler

Akut iltihabi reaksiyonların bir göstergesi de eritrosit sedimentasyon hızıdır. Eritrosit sedimentasyon hızı çoğunlukla sedimentasyon veya ESR diye kısaltılarak kullanılır ve genellikle 3 değerle raporlanır (30 dakika, 1 saat, 2 saat gibi).

CRP sedimentasyona göre daha erken pozitifleşir ve daha çabuk kaybolur. Tedavi başarılı olduysa CRP’nin erken dönemde negatifleşir ancak sedimentasyon hızının normale dönmesi biraz daha zaman alacağından doktorlar çoğu zaman CRP ile birlikte sedimentasyon değerini de görmek ister.

Kalp Hastalığında CRP

Özel metodlarla ölçülen bir CRP türevi de yüksek hassasiyete sahip (high sensitivity- ya da hs-CRP) C-reaktif proteindir.

hs-CRP genellikle koroner arter hastalığı olan veya koroner arter hastalığından şüphelenilen kişilerde ölçülür ve yüksek hs-CRP klasik risk faktörlerine ek bir risk faktörü olarak hastanın kalp hastalığı riski açısından sınıflandırılmasına yardım eder.

Amerikan Kalp Derneği‘nin önerileri doğrultusunda hastaları hs-CRP seviyelerine göre koroner arter hastalığı riski açısından aşağıdaki şekilde derecelendirmek mümkündür.

hs-CRP Seviyesi (mg/L) Risk Derecesi
< 1.0 Düşük risk
1.0 – 3.0 Orta derece risk
> 3.0 Yüksek risk

 

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"C-Reaktif Protein (CRP) Nedir? CRP Ne Zaman Ölçülür, CRP Değerleri" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.