Ana Sayfa » Sağlık » Kanser Nedir? Kanser Ne Demektir? Anlamı

Kanser Nedir? Kanser Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Kanser Nedir? Kanser Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Kanser nedir, Kanser ne demektir, Kanser kelimesinin tanımı, Kanser kelimesinin eş anlamlısı, Kanser kelimesinin ingilizce karşılıkları, Kanser ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Kanser hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Kanser Tanımı

Kanser kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir ve Kanser kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

isim, tıp (***) Bir organ veya dokudaki hücrelerin kontrolsüz olarak bölünüp çoğalmasına bağlı olarak yakın dokulara yayılmasıyla veya uzak dokulara sıçramasıyla beliren hastalık, amansız hastalık, incitmebeni, dokunmabana
Doktorlar, kendisinde ilerlemiş bir kanser bulmuşlardır.” – F. R. Atay

Kanser Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Kanser kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Kanser – dokunmabana / incitmebeni / amansız hastalık

Kanser kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Kanser kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Kanser İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Kanser kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

  •  Kanser kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

Kanser İle İlgili Birleşik Sözler

Kanser kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

kanser bilimi
kan kanseri

Kanser İngilizcesi

Kanser kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

  •  Kanser – cancer

Kanser Hakkında Detaylı Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Kanser, hücrelerde DNA’nın hasar görmesi sonucu hücrelerin kontrolsüz veya anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalması ile meydana gelen bir hastalıktır. Günde vücudumuzda (DNA’da) yaklaşık 10.000 mutasyon olmasına rağmen immün sistemimiz her milisaniye vücudumuzu tarar ve kanserli hücreleri yok eder. Vücudumuzdaki tüm organlar, canlının en küçük yapı taşı olan hücrelerden oluşur. Sağlıklı vücut hücreleri bölünebilme yeteneğine sahiptirler. Böylece ölen hücreler yenilenir ve yaralanan dokular onarılır. Ama bu yetenekler sınırlıdır. Yani sonsuza kadar bölünemezler. Çünkü her hücrenin hayatı boyunca belli bir bölünebilme sayısı vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

İşte kanser hücreleri bu özelliğini kaybeder. Yani kontrolsüzdürler. Kanser hücreleri kontrolsüz bir şekilde bölünmektedirler. Bu da hücre toplanmalarına yani tümörlere sebep olmaktadır. Tümörler ise bulunduğu bölgedeki dokuları sıkıştırıp zarar verirler. Eğer kanser hücreleri bu tümörlerden ayrılırlarsa gittikleri yerlerde yeni tümörler oluştururlar ve büyürler.

Kanserin Sebepleri

Kanserin esas nedeni hücre bölünmesi esnasında DNA eşlenmesi hatalı olması sonucu hücrenin farklılaşmasıdır. DNA eşleşme anormalisine sebep olduğu sanılan birçok faktör mevcuttur ve bunlara hazırlayıcı faktörler denir. Hücre bölünmesi, doku tamiri ve yenilenmesi amacıyla yapılır. Doku tamiri ve yenilenmesini hızlandıran tüm etmenler aslında bir kanser hazırlayıcısı olabilir. Kadınlarda en çok meme, rahim ve kalın bağırsak kanseri; erkeklerde ise en çok akciğer, prostat, mide ve kalın bağırsak kanserleri görülmektedir.

Kanser Tedavisi

Herşeyden önce, tüm hastalıkların tedavilerinde esas rolü vucudun Bağışıklık Sistemi üstlenmektedir. Bağışıklık sistemini zayıflatan etmenlerin ortadan kaldırılması tedavinin ilk basamağıdır. Kanserli hücrelerin ne kadar ve nerelere metastaz yaptığını tespit etmek olanaksız olduğundan kanser tedavisi gören hastaların bağışıklık sistemlerinin güçlendirilerek bu yayılmış hücreleri yok etmesi arzu edilen bir durumdur.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Kanser Nedir? Kanser Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.