Ana Sayfa » Sağlık » Psikolog Nedir? Psikolog Olmak için Hangi Bölüm Okunmalıdır? Psikolog Nasıl Olunur?

Psikolog Nedir? Psikolog Olmak için Hangi Bölüm Okunmalıdır? Psikolog Nasıl Olunur?

Sponsorlu Bağlantılar

Psikolog ne demektir, Psikolog olmak için hangi bölüm okumalıyım, Psikolog çalışma imkanları nedir, Psikolog için ne kadar süre okumalıyım, Psikolog nasıl olunur.

Psikolog Ne Demektir

İnsan ve hayvan davranışlarının yapı ve süreçlerini, gözlem ve deney gibi bilimsel yöntemleri kullanarak inceleyen, davranış bozukluklarının ve gelişim sorunlarının teşhis ve tedavisi yönünde faaliyetlerde bulunan kişidir.

Psikologun Görevleri

  • İnsanlarda görülen normal ve normal dışı davranışları; düşünme, öğrenme, duygu ve heyecan gibi insanın psikolojik süreçlerini inceler,
  • İnsan ve hayvan davranışlarının fizyolojik nedenleri konusunda araştırmalar yapar,
  • İleri derecede davranış bozukluklarının tanı ve tedavisine yönelik çalışmalarda (psikoterapi) bulunur. Hafif uyum sorunlarının çözümlenmesine yönelik danışmanlık yapar,
  • Genel olarak psikolojik gereksinimleri ve sorunları saptar. Çözüm yollarını araştırır,
  • Bireylerin mesleki uyumlarının, kişiler arası iletişim becerilerinin geliştirilmesine çalışır.

Psikoloji

Psikologun Özellikleri

Psikolog olmak isteyenlerin;
– Üst düzeyde genel ve sözel yeteneğe,
– Aritmetik akıl yürütebilme,
– Mantıksal bağlantıları kurabilme,
– Soyut düşünebilme ve düşünceleri söz ve yazı ile ifade edebilme yeteneğine sahip,
– Başkalarının duygularını anlayabilen, başkaları ile iyi iletişim kurabilen,
– Tutarlı, sabırlı, hoşgörülü,
– İşbirliğine açık
kimseler olmaları gerekir.

Psikologlar Nerede Çalışırlar

Psikologlar büro, hastane, okul gibi kapalı ortamlarda çalışırlar. Çalışırken öncelikle danışanla (hasta, sorunlu kimseler, öğrenci, işçi, işveren vb.) ve bu kimselerin yakınlarıyla iletişimde bulunurlar. İletişimde bulundukları diğer meslek elemanları çalıştıkları kuruma göre değişir.

Psikologların İş İmkanları

Ayrıca, “Psikoloji Bölümü” bölümü mezunları Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan /açılacak pedagojik Formasyon programını başarı ile tamamlayanlar, lise ve dengi okullarda Psikoloji Öğretmeni olabilirler.

Psikologlar; hastane, poliklinik ve ruh sağlığı merkezlerinde, çocuk yuvalarında, kreş ve huzurevlerinde, okullarda ve ıslahevlerinde, kitle iletişimi ile ilgili kurum ve kuruluşlarda, propaganda ve kamuoyu araştırma merkezlerinde çalışabilirler. Psikoloji Bölümünü bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.
öğretmenliği yapabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Psikolog Olmak için Ne Yapmalıyım

Mesleğin eğitimi; çeşitli üniversitelere bağlı edebiyat, fen-edebiyat fakülteleri ve benzeri fakültelerin “Psikoloji” bölümlerinde verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

İlgili bölüme lise ve dengi okul mezunlarının katılabildiği, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) “Eşit Ağırlık (EA)” puanı ile öğrenci alınmaktadır.

  • Eğitim süresi 4 yıldır.
  • Eğitim süresince; İstatistiğe Giriş, Çağdaş Psikoloji Akımları, Ruh Sağlığına Giriş, Eğitim Psikolojisi, Motivasyon ve Heyecan, Gelişim Psikolojisi, Sosyal Psikolojiye Giriş, Ruh Sağlığı, Hafıza ve Dikkat, Öğrenme Psikolojisi, Araştırma Yöntem ve Teknikleri ve Psikosomatik Hastalıklar gibi dersler verilmektedir.

Psikologların Kariyer Durumu

  • Psikologlar, eğitimlerine devam ederek akademik kariyer edinmeye yönelebilirler,
  • Psikologlar, lisansüstü eğitim yaparak klinik veya deneysel danışmanlık, eğitimsel, endüstriyel psikoloji vb.alanlardan birinde uzmanlaşabilirler,
  • Çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda, uzmanlık alanları, tecrübeleri, kurum ve kuruluşların hizmet içerikleri doğrultusunda yönetim kademelerinde yer alabilirler.

 

Psikologlar Ne Kadar Maaş Alırlar

Psikologlar, işe ilk başladıklarında kamu sektörüne ait kurum ve kuruluşlarda 8.dereceden göreve başlarlar ve sağlık hizmetleri sınıfından ücret alırlar. Tecrübeleri, uzmanlık alanları, işteki pozisyonları ve işletmelerin yapısına göre bu ücrette artış olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Psikolog Nedir? Psikolog Olmak için Hangi Bölüm Okunmalıdır? Psikolog Nasıl Olunur?" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.