Ana Sayfa » Sözlük » Akut Nedir? Akut Ne Demektir? Anlamı

Akut Nedir? Akut Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Akut Nedir? Akut Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Akut nedir, Akut ne demektir, Akut kelimesinin tanımı, Akut kelimesinin eş anlamlısı, Akut kelimesinin ingilizce karşılıkları, Akut ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Akut hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Akut Tanımı

Akut kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

1 – sıfat, tıp (***) İveğen

2 – Arama Kurtarma Derneği’ nin kısaltılmış adı.

Akut Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Akut kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Akut – iveğen

Akut kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Akut kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Akut İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Akut kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

  •  Akut kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

Akut İle İlgili Birleşik Sözler

Akut kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

  •  Akut kelimesinin geçtiği herhangi bir birleşik söz bulunamamıştır.

Akut İngilizcesi

Akut kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

  •  Akut – acute

Akut (TIP) Hakkında Detaylı Bilgi

Tıp bilimlerinde akut terimi ya “hızlı başlayan ” ya da “kısa süreli ” hastalıkları, bazen de her iki durumu birden tanımlamak için kullanır. Bu sıfat pek çok hastalığın tanımının bir parçasıdır ve bu yüzden bu hastalıkların isimlerinde yer alır. Örneğin akut lösemi ya da akut Akut Romatizmal Ateş gibi. Akut, kronik teriminin tam karşıt anlamındadır.

Akut terimi halk arasında sıklıkla “şiddetli” ya da “ciddi” terimleri ile karıştırılmaktadır. Akut terimi tamamen farklı bir anlam ifade eder ve bir hastalık akut olabilir ama şiddetli olması gerekmez.

Subakut terimi ise “akut ve kronik arasında” anlamına gelmektedir. Subakut ateş belirtileri ya da subakut endokardit örnek olarak verilebilir. Örneğin, Subakut sklerozan panensefalit zeka geriliği ve sinir sistemi fonksiyonunun kaybolması sonucu çeşitli hareket bozuklukları ile karakterize nadir görülen bir beyin hastalığıdır.

Kronik ise akut teriminin tam karşıtıdır ve uzun süre devam eden durumları tanımlamak için kullanılır. Örnek olarak kronik bronşit verilebilir. Kronik terimi de tıpkı akut için olduğu gibi halk arasında genellikle “şiddetli” ile karıştırılmaktadır. Yinelemek gerekirse, kronik tıbbi anlamda tamamen farklı bir anlama sahiptir ve bir hastalık kronik olabilir ama şiddetli olması gerekmez.

Akut (Arama Kurtarma Derneği) Hakkında Detaylı Bilgi

Arama Kurtarma Derneği (Kısa adı: AKUT), mağara, dağ gibi ulaşılması zor olabilecek yerlerde veya doğal afetlerdekaybolanların aranması ve bu koşullarda kaza geçirenlerin kurtarılması için etkinlik gösteren bir dernektir. Türkiye’nin arama kurtarma konusunda gönüllü ilk sivil toplum örgütü olan dernek, 1996 yılında kurulmuştur ve gönüllülük ilkesi ile faaliyet göstermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

akut_logo

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye’de, özellikle dağcılık sporunda kaza geçiren veya kaybolanların arama ve kurtarılmaları konusunda uzmanlaşmış bir kurumun bulunmamasından kaynaklanan boşluğun doldurulması, derneğin kuruluş amacıdır. 1994 yılında yaşanan bir dağ kazasının ardından, Ali Nasuh Mahruki’nin önemli çabaları ile bir araya gelen gönüllü dağcıların oluşturduğu bu topluluk, ilk kez 1995 yılı Aralık ayında Uludağ, Keşiştepe’de yapılan bir arama kurtarma operasyonunda AKUT adını kullanmış ve yoğun sis, dondurucu soğuk ve kar yağışına rağmen mahsur kalan kişiler kurtarılmıştır.

Dernek, 1997 yılından itibaren kuruluş amacının yanında diğer doğal afetlerde de arama kurtarma çalışmalarına katılmaya başlamıştır. 15 Ocak 1999 tarihinde, Bakanlar Kurulu tarafından “kamu yararına çalışan dernek” statüsü verilmiştir. Türkiye’nin tam anlamıyla AKUT ile tanışması, 1999 Gölcük Depremi sonrasında olmuştur.

AKUT 1999 senesinde; Birleşmiş Milletler’in arama kurtarma organizasyonu olan INSARAG’a üye olmuş, 2011 yılındaINSARAG gözetmenlerinin denetiminde İstanbul’da yapılan sınavı geçerek “Orta Ölçekli Arama Kurtarma Ekibi” ünvanını almıştır. Ayrıca Uluslararası Kurtarma Köpekleri Organizasyonu (IRO) üyesidir. Yurtdışında Yunanistan,Tayvan, Mozambik, Hindistan, İran, Pakistan, Haiti ve Japonya’daki afetlerde görev almıştır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Akut Nedir? Akut Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir