Ana Sayfa » Sözlük » Algoritma Nedir? Algoritma Ne Demektir? Anlamı

Algoritma Nedir? Algoritma Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Algoritma Nedir? Algoritma Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Algoritma nedir, Algoritma ne demektir, Algoritma kelimesinin tanımı, Algoritma kelimesinin eş anlamlısı, Algoritma kelimesinin ingilizce karşılıkları, Algoritma ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Algoritma hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Algoritma Tanımı

Algoritma kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir ve Algoritma kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

isim, matematik Orta Çağda ondalık sayı sistemine göre, son zamanlarda ise iyi tanımlanmış kuralların ve işlemlerin adım adım uygulanmasıyla bir sorunun giderilmesi veya sonuca en hızlı biçimde ulaşılması işlemi, Harezmi yolu

Algoritma Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Algoritma kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

 • Algoritma – harezmi yolu

Algoritma kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

 • Algoritma kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Algoritma İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Algoritma kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

 •  Algoritma kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

Algoritma İle İlgili Birleşik Sözler

Algoritma kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

 •  Algoritma kelimesinin geçtiği herhangi bir birleşik söz bulunamamıştır.

Algoritma İngilizcesi

Algoritma kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

 •  Algoritma – algorithm

Algoritma

Algoritma Hakkında Detaylı Bilgi

Algoritma, matematikte ve bilgisayar biliminde bir işi yapmak için tanımlanan, bir başlangıç durumundan başladığında, açıkça belirlenmiş bir son durumunda sonlanan, sonlu işlemler kümesidir. Yani belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için çizilen yola algoritma denir. Genellikle programlamada kullanılır ve tüm programlama dillerinin temeli algoritmaya dayanır. Aynı zamanda algoritma tek bir problemi çözecek davranışın, temel işleri yapan komutların veya deyimlerin adım adım ortaya konulmasıdır ve bu adımların sıralamasına dikkat edilmelidir. Bir problem çözülürken algoritmik ve sezgisel (herustic) olmak üzere iki yaklaşım vardır. algoritmik yaklaşımda da çözüm için olası yöntemlerden en uygun olan seçilir ve yapılması gerekenler adım adım ortaya konulur. Algoritmayı belirtmek için ; metinsel olarak düz ifade ve akış diyagramı olmak üzere 2 yöntem kullanılır. Algoritmalar bilgisayarlar tarafından işletilebilirler. Algoritma kelimesi, Özbekistan’ın Harezm, bugünkü Türkmenistan’ın Khivakentinde doğmuştur.

m % n koy, tekrar 1’den başla.

Bu örnekte m%n bölmenin kalanıdır, yani 5 % 2 = 1‘deki gibi. Algoritmayı 33 ve 15’e uygulayalım:

 33,15
 15,3
 3, 0
 sonuç 3

Bir de bilgisayar algoritmasına örnek verelim. Kullanıcının girdiği dört sayının ortalamasını görüntüleyen algoritmayı yazalım:

 A0 --> Başla
 A1 --> Sayaç=0 (Sayaç'ın ilk sayısı 0 olarak başlar.)
 A2 --> Sayı=? : T=T+Sayı (Sayıyı giriniz. T'ye sayıyı ekle ve T'yi göster.)
 A3 --> Sayaç=Sayaç+1 (Sayaç'a 1 ekle ve sayacı göster.)
 A4 --> Sayaç<4 ise A2'ye git. (Eğer sayaç 4'ten küçükse Adım 2'ye git.)
 A5 --> O=T/4 (Ortalama için T değerini 4'e böl)
 A6 --> O'yu göster. (Ortalamayı göster.)
 A7 --> Dur

Algoritma Tarih

Algoritma sözcüğü, Özbekistan’ın Harezm, bugünkü Türkmenistan’ın Khiva kentinde doğmuş olan Ebu Abdullah Muhammed İbn Musa el Harezmiadındaki İran’lı alimden kaynaklanır. Bu alim 9. yüzyılda cebir alanındaki algoritmik çalışmalarını kitaba dökerek matematiğe çok büyük bir katkı sağlamıştır. “Hisab el-cebir ve el-mukabala (حساب الجبر و المقابلة)” kitabı dünyanın ilk cebir kitabı ve aynı zamanda ilk algoritma koleksiyonunu oluşturur. Latince çevirisi Avrupa’da çok ilgi görür. Alimin ismini telaffuz edemeyen Avrupalılar “algorizm” sözcüğünü “Arap sayıları kullanarak aritmetik problemler çözme kuralları” manasında kullanırlar. Bu sözcük daha sonra “algoritma”ya dönüşür ve genel kapsamda kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Algoritmada Uygulama

Çoğu algoritmalar bilgisayar olarak uygulanmak üzere tasarlanmıştır. Bununla birlikte, başka yöntemlerle de uygulanmaktadır, biyolojik sinir ağı(örneğin insan beyninin hesap yapması veya bir böceğin yemek araması), elektrik devresi veya mekanik cihazlar gibi.

Algoritma ile İlgili Hukuki Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Algoritmalar, tek başlarına, genellikle patent verilebilir değildirler. Amerika Birleşik Devletleri’nde soyut kavramların, sayıların ve işaretlerin yalnızca basit yönlendirmelerinden oluşan bir iddia “süreç” oluşturmaz (USPTO 2006), ve bundan dolayı algoritmalar patent verilebilir değildir (Gottschalk v.Benson’da olduğu gibi). Bununla birlikte, algoritmanın pratik uygulamaları zaman zaman patent verilebilirdir. Örneğin, Diamond v.Diehr’da, sentetik kauçuğun muhafaza edilmesine yardımcı olmak için kullanılan basit geri bildirim algoritmasının uygulaması patent verilebilir sayılmıştır. Yazılım patenti son derece tartışmalıdır ve algoritmaları içeren birçok eleştirilmiş patent vardır, özellikle veri sıkıştırma algoritmaları, Unisys’ LZW patentinde olduğu gibi.

Ek olarak, bazı kriptografik algoritmaların ihracat kısıtlamaları vardır.

1950’den Sonraki Algoritma Tarihi

Faaliyetlerin birçoğu algoritmanın tanımının geliştirilmesine yönlendirilmiştir ve aktifliği çevredeki sorunlar nedeniyle, özellikle matematiğin temelleri(özellikle Church-Turing tezi) ve akıl felsefesi(özellikle yapay zeka konusundaki tartışmalar) sebebiyle devam etmiştir.

Önemli Algoritma Türleri

 • Arama algoritmaları
 • Bellek yönetimi algoritmaları
 • Bilgisayar grafiği algoritmaları
 • Birleşimsel algoritmalar
 • Çizge algoritmaları
 • Evrimsel algoritmalar
 • Genetik algoritmalar
 • Kripto algoritmaları veya kriptografik algoritmalar
 • Kök bulma algoritmaları
 • Optimizasyon algoritmaları
 • Sıralama algoritmaları
 • Veri sıkıştırma algoritmaları
Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Algoritma Nedir? Algoritma Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.