Ana Sayfa » Sözlük » Cemre Nedir? Cemre Ne Demektir? Anlamı

Cemre Nedir? Cemre Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Cemre Nedir? Cemre Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Cemre nedir, Cemre ne demektir, Cemre kelimesinin tanımı, Cemre kelimesinin eş anlamlısı, Cemre kelimesinin ingilizce karşılıkları, Cemre ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Cemre hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Cemre Tanımı

Cemre kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir ve Cemre kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

isim Şubat ayında birer hafta arayla havada, suda ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık yükselişi

Cemre Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Cemre kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Cemre kelimesinin eş anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Cemre kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Cemre kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Cemre İngilizcesi

Cemre kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

  •  Cemre – Cemre

Cemre İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Cemre kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

cemre düşmek
sıcaklık yükselmek: Bugün cemre suya düştü.
Deyim

Sponsorlu Bağlantılar

cemre

Cemre Hakkında Detaylı Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Cemre, İlkbahar başlangıcında yedişer gün arayla önce havada sonra su ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık artışı. Arapça olan sözcük kor durumunda ateş anlamına gelir. Mina Vadisi’nde Arafat’tan gelen hacıların attıkları taşlarla oluşan yığınlara da “cemre” adı verilir.

Türk ve Altay halk kültüründe ve mitolojisinde İmre (İmere veya Emire) adı verilen cinin neden olduğuna inanılır. İlkbaharda görünüp titrek ışıklar saçarak göğe yükselir. Sonra buzların üzerine düşerek onları eritir. Oradan da yere girer. Bundan sonra ısınmış topraktan buhar yükselir. Emire baharın gelişini temsil eder. Bulgarlarda Zemire olarak yer alır. Anadolu Türkçesindeki Arapçadan gelme Cemre sözcüğünün aslında bu adın benzetme yoluyla değişmiş hali olduğu söylenebilir. İlk cemre 20 Şubatta havaya ve yedişer gün arayla da suya ve toprağa düşer. Zemre ise Kumuk Türkçesinde nem, buhar gibi anlamlara gelir. Tasavvuftaki kor ve ateş kavramlarının mecazi anlamları vardır. Temizlenmeyi ve yeniden doğuşu temsil eden ateş aşk kavramının yakıcılığıyla da yakından ilgilidir.

Azerbaycan Türklerinin yaratılışla ilgili eski inançlarından kaynaklanan ve Nevruz Bayramından önce, yılın son Çarşamba gününde yapılan “boz ayın dört çarşambası”, uygulamasını ifade eden“Cemle” sözcüğü de “Cemre” ile aynı kelimedir. Buradaki “Cemle” de köken olarak “İmir, İmere, Emire” sözcükleriyle bağlantılıdır. Celal Beydili’ne göre; bazı sözlüklerde gösterildiği gibi, Arap dilinden geldiğini söylemek doğru değildir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Cemre Nedir? Cemre Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.