Ana Sayfa » Sözlük » Diyafram Nedir? Diyafram Ne Demektir? Anlamı

Diyafram Nedir? Diyafram Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Diyafram Nedir? Diyafram Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Diyafram nedir, Diyafram ne demektir, Diyafram kelimesinin tanımı, Diyafram kelimesinin eş anlamlısı, Diyafram kelimesinin ingilizce karşılıkları, Diyafram ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Diyafram hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Diyafram Tanımı

Diyafram kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir ve Diyafram kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

1. isim, anatomi Göğüs ve karın boşluklarını birbirinden ayıran ince ve geniş kas

2. fizik Bir ışık demetinde uçtaki ışıkları tutmak ve optik cihazlarda daha net bir görüntü elde etmek için kullanılan çapı ayarlanabilir ışık geçirmez levha

Diyafram Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Diyafram kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Diyafram kelimesinin eş anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Diyafram kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Diyafram kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Diyafram İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Diyafram kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

  •  Diyafram kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

Diyafram İle İlgili Birleşik Sözler

Diyafram kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

Sponsorlu Bağlantılar
  •  Diyafram kelimesinin geçtiği herhangi bir birleşik söz bulunamamıştır.

Diyafram

Diyafram İngilizcesi

Sponsorlu Bağlantılar

Diyafram kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

  •  Diyafram – diaphragm

Diyafram Hakkında Detaylı Bilgi

Diyafram, göğüs boşluğunu karın boşluğundan ayıran kasa verilen isimdir. Kas-kiriş karışımı bir organ olan diyafram, göğüs kafesine bağlıdır. Solunumda görev alır ve çalışması beynin iki diyafram siniri aracılığıyla yönlendirilir. Diyafram, üç delikle yemek borusuna, aortave alt ana toplardamara açılır. Diyafram, nefes aldığımızda kasılır ve düzleşir. Nefes verdiğimizde ise gevşer ve kubbeleşir. Göğüs ve karın boşluğunu birbirinden ayıran diyaframın diğer bir adı da karın kasıdır. Soluk verirken; diyafram kası yukarı doğru kubbeleşir, göğüs kafesinin hacmi azalır, iç basınç artar ve karbondioksit dışarı verilir. Soluk alırken; diyafram kası düzleşir, göğüs boşluğunun hacmi artar, iç basınç düşer ve akciğere hava dolar.

Her nefes alıp verdiğimizde diyafram ile birlikte göğüs boşluğu da hareket eder. Ayrıca diyafram kası çizgili bir kas çeşididir. Diyafram kası kasıldığında göğüs genişler göğüs boşluğu bir vakum gibi işlev görerek akciğerlere hava dolmasını sağlar. İkinci derecedeki yardımcı kaslar olan omurgalar arasındaki kaslarda genişleyerek ve kasılarak bu nefes alıp verişe yardımcı olurlar. Ayrıca boyun kaslarının da bu fonksiyonda az derece payları vardır. Sadece göğsün üst kısmından akciğerleri çok zorlayarak nefes alıp vermek enerjiyi verimli kullanmada çok sıkıntılı durumlar yaratır. Akciğerlerin kapasitesi tam olarak kullanılamaz. Bu şekilde bir nefes almada 500 -700 cc hava akciğerlere dolar. Diyafram kası,omurga kasları ve boyun kasları tam fonksiyonel kullanıldığında akciğerlere 2500cc – 3000cc hava doldurulur. Bu da akciğerlerin alabildiği en yüksek hava miktarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Diyafram Nedir? Diyafram Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.