Ana Sayfa » Sözlük » EFT Nedir? EFT Ne Demektir? EFT’nin Anlamı

EFT Nedir? EFT Ne Demektir? EFT’nin Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “EFT Nedir? EFT Ne Demektir? EFT’nin Anlamı” başlıklı yazımızda EFT  nedir, EFT ne demektir, EFT  kelimesinin tanımı gibi EFT hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

EFT Tanımı

Elektronik Fon transferi ya da kısa adı ile E.F.T. Türkiye’de ilk olarak 01 Nisan 1992 tarihinde T.C.M.B. bünyesinde sistemin devreye girmesi ile başlatılmış olup, kısaca iki farklı banka arasındaki TL cinsinden ödemelerin gerçekleştirilmesi işi olarak tanımlanabilir.

eft-nedir

Türkiye’de E.F.T. sistemi T.C.M.B. tarafınca işletilmekte olan bir sistem olup, sistem çerçevesi T.C. Bankalar Kanunu tarafından düzenlenmektedir. Gün içi işlemler 08.30 – 17.30 arasında gerçekleştirilebilmekte olup, sistem ile ilgili sorumluluk T.C.M.B.’na aittir.

Bugün, E.F.T. Sistemi sayesinde kuruluşlar ve bireyler, bankalarının kendilerine sunduğu telefon bankacılığı ve internet bankacılığı hizmetlerini kullanarak, diğer şahıslara yönelik ödemelerini, kredi kartı borçlarını, telefon, doğalgaz, elektrik, su, yakıt, okul taksidi gibi birçok türdeki ödemelerini günü geldiğinde, anında gerçekleştirebilmekte; bu da ülke içerisindeki mali ve finansal dengelerin sağlanmasında önemli katkı sağlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"EFT Nedir? EFT Ne Demektir? EFT’nin Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.