Ana Sayfa » Sözlük » Ego Nedir? Ego Ne Demektir?

Ego Nedir? Ego Ne Demektir?

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Ego Nedir? Ego Ne Demektir?” başlıklı yazımızda Ego nedir, Ego ne demektir, Ego kelimesinin tanımı, Ego kelimesinin eş anlamlısı, Ego kelimesinin ingilizce karşılıkları, Ego ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Ego hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Ego Tanımı

Ego kelimesi Latince kökenli bir kelimedir ve Ego kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

isim, felsefe Ben; “Örnek devlet adamı bence egosunun aleyhine özveride bulunabilen adamdır.” – H. Taner

Ego Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Ego kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Ego kelimesinin eş anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Ego kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Ego kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Ego İngilizcesi

Ego kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

  •  Ego – Ego

Ego İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Ego kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

Sponsorlu Bağlantılar
  •  Ego kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

ego

Ego Hakkında Detaylı Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Freud’un sözüyle ego şahlanmış bir at üzerindeki şovalye gibidir. İd ile süperegonun isteklerini uzlaştırmaya çalışan hakemdir. Latince bir kelime olan Ego, ben, benlik, kendilik demektir. Ego, egoizm, bencillik, id ve superego kelimeleriyle ilişkilidir. İd, ego ve süperego insan zihninin katmanlarıdır. Bu katmanlar birlikte yer almalarına karşın farklı düzlemlerde fonksiyon görürler. İd, zevk temelli bir istekler ve aşırı ısrarcı temel enerjinin çıkış noktasıdır. Temel ve en ilkel benliktir. Ana kaynağı cinsellik, açlık gibi ihtiyaçların en bencilce doyurulmasıdır.

Ego ise idin bu isteklerini gerçeklikle karşılayan kısımdır. Çeşitli savunma mekanizmaları ile idi dengeler. İd ve süperego arasında dengeleyici unsurdur. Temel görevi kişisel güvenlik sağlamak ve idin bazı isteklerine izin vermektir. Freud ilerki yıllarda gerçekliği test etmek, savunma, bilgi sentezi ve zeka fonksiyonları ile hafızayı bu merkeze bağlamıştır. Egonun, bireyi diğerlerinden ayırt eden göreceli, soyut bir varlığı vardır. Ego insanın hem özne boyutunu tanımlayan irade, bilinç ve vicdanı hem de onun nesne boyutunu tanımlayan, dürtülerini, iç isteklerini, tutkularını, içsel enerji kaynaklarını içine alan çok boyutlu komplekstir. Yapısı emergent özellikte olduğundan, parçaların bütünleşmesi, etkileşimi ve gelişimi sonucunda görünür hale gelen misali varlıktır.

İd (Alt bilinç), Benlik (Ego), Üst Benlik (Süperego)

Sigmund Freud, 1930’larda insan bilincinin oluşum süreçleri üzerinde çok ciddi toplumsal ve ruhbilimsel araştırmalara imza attı. İnsanı toplumsal gelişim teorisi ekseninde ele alan Freud bilinci id, ego ve süperego olarak üç ayrı ruhsal kategoriye ayırır. Buradan yola çıkarak insanın toplum içerisindeki sosyal durumu analiz edilmektedir. Birinci Dünya Savaşı’nın beraberinde getirdiği yıkım ve binlerce insanın ortadan kaldırılması sonucu, ciddi anlamda vicdan olgusunu sorgulamaya giden Freud, bu üç aşama ile insanın karar ve yargı sistemini çözmeye çalışmıştır. İnsanların bir anda nasıl bu üç aşamayı taşıdıkları ve nasıl duygularının kurbanı olabildiklerini yaşayarak gören Freud, buna yüz yıldır tartışılıp çürütülemeyen tezleri ile açıklık getirmeye çalışmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Ego Nedir? Ego Ne Demektir?" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.