Ana Sayfa » Sözlük » EMG Nedir? EMG Ne Demektir? Anlamı ve Karakteristikleri

EMG Nedir? EMG Ne Demektir? Anlamı ve Karakteristikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “EMG Nedir? EMG Ne Demektir? Anlamı ve Karakteristikleri” başlıklı yazımızda EMG nedir, EMG ne demektir, EMG kelimesinin tanımı, EMG kelime anlamı, EMG karakteristikleri gibi EMG hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

EMG Tanımı

EMG veya elektromiyografi, sinir ve çizgili kasların elektrik potansiyelinin incelenmesine dayanan bir nörolojik tetkik yöntemidir. Bu yöntemde kullanılan tıbbi cihaza elektromiyograf, cihazın kaydettiği veriye elektromiyogram denir. Tıbbi anomalikleri, aktivasyon seviyesini teşhis etmek veya insan veya hayvanların biyomekanik hareketini analiz etmek için sinyaller kullanılabilir.

Elektriksel Karakteristikler

Elektrik kaynağı, kas zar potansiyelidir ve yaklaşık -90 mV’tur. Tetkik edilen kasa bağlı olarak ölçülen EMG potansiyel değerleri asgari 50 μV, azami 20 ile 30 mV arasındadır.

soru-işareti

Kas motor birimin tekrarlanan değeri, kasın evvelki aksonal hasar ve diğer faktörlerin büyüklüğüne bağlı olarak yaşlaşık 7-20 Hz’dir. Motor birimlerdeki hasar esnasında potansiyel değerinin 450 ile 780 mV arasında olması beklenir. EMG Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

EMG, iki bölümden oluşan bir tetkiktir. Birinci bölümde; iletim çalışmasında sinirlerin ne kadar hızla iletim yaptığını hesaplar. Kasların üzerine yerleştirilen elektrotla ilgili sinire çok hafif bir elektriksel uyarım verilir. Hastaya hiçbir zararı yoktur. Sadece kalp pili olan hastalarda bu tetkik kalpte ritim bozukluğuna (aritmi) neden olabileceği için yapılmaz. İkinci bölümde ise, çok ince özel olarak yapılmış, sadece bir hastaya kullanılıp atılan “disposable” iğneler kullanılır. Gerekli kaslara girilerek bu kasların aktivitesine bakılır. Bu bölümde elektrik uyarımı yoktur. Bu bölümde ise “Coumadin” adlı kan sulandırıcı kullananlarda dikkatli olunur.

Bu tetkik hangi hastalıklarda istenir? Bel ve boyun fıtıkları, kas hastalıkları, motor nöron hastalığı, nöropatiler, sinir hasarı gibi ön tanısı olan hastalara uygulanır.

Tetkik öncesi hastaya bilgi verilir ve randevu alırken el ve ayaklarının sıcak olarak gelmesi önerilir. Aç olmaları gerekmez.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"EMG Nedir? EMG Ne Demektir? Anlamı ve Karakteristikleri" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.