Ana Sayfa » Coğrafya » Erozyon Nedir? Erozyon Ne Demektir?

Erozyon Nedir? Erozyon Ne Demektir?

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Erozyon Nedir? Erozyon Ne Demektir?” başlıklı yazımızda erozyon nedir, erozyonun tanımı, erozyonun anlamı, erozyonun sözlük anlamlarını, erozyonun eş anlamlı karşılıklarını ve erozyon hakkında bilgileri bulacaksınız.

Erozyon tanımı

Erozyonu kısa açıklamak gerekirse;

Aşınım anlamına gelen erozyon, yeryüzünü ve yer kabuğunu oluşturan kayaçların, akarsular ve diğer dış etkenler sonucunda yıpratılarak yerinde kopartılması ile eritilmesi veya kayaçların başka bir yere taşınması olayıdır.

Türk Dil Kurumu sözlüğündeki anlamları ise aşağıdaki gibidir;

1. isim, jeoloji Yer kabuğunu oluşturan kayaçların, başta akarsular olmak üzere türlü dış etmenlerle yıpratılıp yerinden koparılarak eritilmeleri veya bir yerden başka bir yere taşınması olayı, aşınma, aşınım, itikâl
2. Değer veya saygınlık kaybetme

Erozyon eş anlamlısı

Erozyon kelimesinin eş anlamlı karşılıkları aşağıdaki gibidir;

  • erozyon / itikâl
  • erozyon / aşınım
  • erozyon / aşınma

Erozyon

Erozyon hakkında bilgi

Erozyon, diğer adıyla aşınım, yer kabuğunu oluşturan kayaçların, başta akarsular olmak üzere türlü dış etkenlerle yıpratılıp yerinden koparılarak eritilmesi veya bir yerden başka bir yere taşınması olayıdır.

Tarımda kullanılan alanların %70’i özelliklerini kaybederek dünya genelinde toplam kara üzerinde %30 civarında çölleşmeye sebep olmuştur. Dünyada erozyon sebebiyle çölleşme tehlikesi bulunan 110 ülke bulunmaktadır. Bu çerçevede Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından yapılan hesaplamalarla, dünyada çölleşme ve erozyonun önüne geçebilmek için yılda 42 milyar dolar harcanması gerektiği bulunmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye topraklarının ise, %90’ı su erozyonu, %1’i de rüzgâr erozyonuna maruz kalmaktadır. Tarım topraklarında bu oran su erozyonu için %75 civarındadır. Türkiye’deki erozyon sonucunda yılda 500 milyon ton verimli toprak kaybedilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Doğal şartlarda gerçekleştiğinde kaybedilen verimli topraklar, doğal döngü çerçevesinde telafi edilebilmektedir… Erozyon bilinçsizlik ve insan etkisiyle telafi edilemez boyutlara ulaşabilmektedir. Erozyonun etkisi sebebiyle kaybedilen verimli topraklar tarımsal üretim kapasitesinin düşmesine sebep olmaktadır. Erozyonun oluşması doğal faktörler ile gerçekleşmekte ancak erozyonun telafi edilemez zararlara sebep olması, insanların bu faktörleri hızlandırmasıyla gerçekleşmektedir.

Erozyon çeşitlerinden olan su erozyonu en etkili erozyondur. Bu erozyonda yağmur damlalarının aşındırmasının yanında yüzey akışa geçen sularında önemli bir etkisi bulunmaktadır. Diğer bir erozyon çeşidi olan rüzgar erozyonu ise rüzgarın etkisiyle gerçekleşen aşınım ve taşınım olayıdır.

Erozyonun verimli toprakların kaybına yol açmasının yanında peri bacalarının oluşumuna yol açması, doğal bir güzelliğin meydana gelerek turizm bölgeleri oluşturmasına ve bir tezat oluşturmasına neden olmaktadır. Uzun yıllar sonunda özel erozyon çeşitlerinden olan korunmuş sütun erozyonu bu oluşumlara sebep vermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Erozyon Nedir? Erozyon Ne Demektir?" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.