Ana Sayfa » Sözlük » Geri Dönüşüm Nedir? Geri Dönüşüm Ne Demektir? Anlamı

Geri Dönüşüm Nedir? Geri Dönüşüm Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Geri Dönüşüm Nedir? Geri Dönüşüm Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Geri Dönüşüm nedir, Geri Dönüşüm ne demektir, Geri Dönüşüm kelimesinin tanımı, Geri Dönüşüm kelimesinin eş anlamlısı, Geri Dönüşüm kelimesinin ingilizce karşılıkları, Geri Dönüşüm ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Geri Dönüşüm hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Geri Dönüşüm Tanımı

Geri Dönüşüm kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

isim Atıkların yeniden değerlendirilmesi durumu

Geri Dönüşüm Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Geri Dönüşüm kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

 • Geri Dönüşüm kelimesinin eş anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Geri Dönüşüm kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

 • Geri Dönüşüm kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Geri Dönüşüm İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Geri Dönüşüm kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

 •  Geri Dönüşüm kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

Geri Dönüşüm İle İlgili Birleşik Sözler

Geri Dönüşüm kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

 •  Geri Dönüşüm kelimesinin geçtiği herhangi bir birleşik söz bulunamamıştır.

Geri Dönüşüm İngilizcesi

Geri Dönüşüm kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

 •  Geri Dönüşüm – recycling

Geri Dönüşüm Hakkında Detaylı Bilgi

Geri dönüşüm terim olarak, kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılmasıdır.

geri-donusum

Sponsorlu Bağlantılar

Tüketilen maddelerin yeniden geri dönüşüm halkası içine katılabilmesi ile öncelikle hammadde ihtiyacı azalır. Böylece insan nüfusunun artışı ile paralel olarak artan tüketimin doğal dengeyi bozması ve doğaya verilen zarar engellenmiş olur. Bununla birlikte yeniden dönüştürülebilen maddelerin tekrar hammadde olarak kullanılması büyük miktarda enerji tasarrufunu mümkün kılar. Örneğin, yeniden kazanılabilir alüminyumun kullanılması alüminyumun sıfırdan imal edilmesine oranla %35’e varan enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Atık malzemelerin hammadde olarak kullanılması çevre kirliliğinin engellenmesi açısından da önemlidir. Kullanılmış kağıdın tekrar kâğıt imalatında kullanılması havakirliliğini %74-94, su kirliliğini %35, su kullanımını %45 azaltabilmektedir. Örneğin bir ton atık kağıdın kâğıt hamuruna katılmasıyla 8 ağacın kesilmesi

Geri Dönüşümün Tarihçesi

Geri dönüşüme olan ihtiyacın başlamasında savaşlar nedeniyle ortaya çıkan kaynak sıkıntıları etkili olmuştur. Büyük devletler, II. Dünya Savaşı sırasında ülke çapında geri dönüşümle ilgili kampanyalar başlatmışlardır. Vatandaşlar özellikle metal ve fiber maddeleri toplama konusunda teşvik edilmişlerdir.ABD’de geri dönüşüm işlemi yurtseverlik anlayışında çok önemli bir yer edinmiştir. Hatta, savaş sırasında oluşturulan kaynak koruma programları, doğal kaynakları kısıtlı bazı ülkelerde (Japonya gibi), savaş sonrası da devam ettirilmiştir.

Geri Dönüşebilen Maddeler

 • Kimyasal atıklar
 • Cam
 • Kağıt
 • Alüminyum
 • Plastik
 • Piller
 • Motor yağı
 • Akümülatörler
 • Beton
 • Organik atıklar
 • Elektronik atıklar
 • Demir
 • Tekstil
 • Ahşap
 • Metal

Geri Dönüştürme Metotları

Geri dönüştürme metodları her malzeme için farklılık göstermektedir:

 • Alüminyum: Atık alüminyum küçük parçacıklar halinde doğranır. Daha sonra bu parçalar büyük ocaklarda eritilerek, dökme alüminyum üretilir. Bu sayede atık alüminyum, saf alüminyum ile neredeyse aynı hale gelir ve üretimde kullanılabilir. 1 ton metal atığın geri dönüştürülmesi sonucunda 1300 kg hammade tasarrufu sağlanır. Örneğin; Türkiye’de yıllık olarak toplam 2 milyon tona ulaşmaktadır.
 • Beton: Beton parçalar, yıkım alanlarından toplanarak kırma makinalarının bulunduğu yerlere getirilir. Kırma işleminden sonra ufak parçalar, yeni işlerde çakıl olarak kullanılır. Parçalanmış beton, eğer içeriğinde katkı maddeleri yoksa yeni beton için kuru harç olarak da kullanılabilir.
 • Kağıt: Kağıt öncelikle kâğıt çamuru hazırlamak için, su içerisinde liflerine ayrılır. Eğer gerekirse içindeki lif olmayan yabancı maddeler için temizleme işlemine tutulur. Mürekkep ayırıcı olarak, sodyum hidroksit veya sodyum karbonat kullanılır. Daha sonra hazır olan kâğıt lifleri, geri dönüşmüş kâğıt üretiminde kullanılır. 1 ton kullanılmış kâğıt atığının geri dönüşümü sonucunda, 16 adet yetişmiş çam ağacı ve 85 metrekarelik ormanlık alan tahrip edilmeyecektir. Örneğin; Türkiye genelinde yılda 80 milyon çam ağacı ve 40.000 hektar ormanlık arazi korunmuş olabilecektir.
 • Plastik: Plastik atıklar öncelikle cinslerine göre ayrılarak geri dönüşüm işlemine tabi tutulur. Cinslerine göre ayrılan geri dönüşebilir plastik atıklar, kırma makinalarında kırılıp küçük parçalara ayrılır. İşletmeler bu parçaları doğrudan belli oranlarda, orijinal hammadde ile karıştıraraküretim işleminde kullanabildiği gibi; tekrar eritip katkı maddeleri katarak ikinci sınıf hammadde olarak da kullanabilir. 1 ton plastik ambalaj atığının geri dönüşümü sonucunda 14000 kWh enerji tasarrufu sağlanmış olur. Örneğin; Türkiye genelinde tasarruf edilebilecek enerji miktarı yıllık 4 Milyon Megawatt saattir (MWh).
 • Cam: Cam atıklar (şişe, kavanoz vb.) toplama kutularında toplanır ve bu atıklar renklerine göre ayrılarak geri dönüşüm tesislerine verilir. Burada atık ve katkı maddelerinden ayrılır. Burada cam kırılır ve hammadde karışımına karıştırılarak eritme ocaklarına dökülür. Bu şekilde tekrar cam olarak kullanıma geçer. Kırılan cam, beton katkısı ve camasfalt olarak da kullanılmaktadır. Camasfalta %30 civarında geri dönüşmüş cam katılmaktadır. Cam bu şekilde sonsuz bir döngü içinde geri dönüştürülebilir, yapısında bozulma olmaz. 1 ton cam atığının geri dönüşümü sonucu 100 litre benzin tasarrufu sağlanmaktadır. Örneğin; Türkiye genelindeki cam atıkların geri dönüştürülmesinden yıllık 30 milyon litre benzin tasarruf edilebilecektir.
Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Geri Dönüşüm Nedir? Geri Dönüşüm Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.