Ana Sayfa » Sözlük » Gıybet Nedir? Gıybet Ne Demektir? Anlamı

Gıybet Nedir? Gıybet Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Gıybet Nedir? Gıybet Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Gıybet nedir, Gıybet ne demektir, Gıybet kelimesinin tanımı, Gıybet kelimesinin eş anlamlısı, Gıybet kelimesinin ingilizce karşılıkları, Gıybet ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Gıybet hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Gıybet Tanımı

Gıybet kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir ve Gıybet kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

isim Dedikodu

Gıybet Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Gıybet kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Gıybet – kov / kötüleme / yerme / çekiştirme

Gıybet kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Gıybet kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Gıybet İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Gıybet kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

  •  Gıybet kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

Gıybet İle İlgili Birleşik Sözler

Gıybet kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

  •  Gıybet etmek

gıybet

Gıybet İngilizcesi

Gıybet kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

  •  Gıybet – Gossip

Gıybet Hakkında Detaylı Bilgi

Gıybet; “Bir kimsenin ayıbını arkasında söylemek veya aleyhine konuşmak” demektir. Türkçede bu kavramın karşılığı olarak “dedikodu” ve “çekiştirme” kelimeleri kullanılır.

İslam’da büyük günahlardan biridir. Hucurat suresi 12. ayette, gıybet yapmak, ölmüş kardeşinin (insanın) etini yemeye benzetilmiştir.

Ancak, başka birinin arkasından yapılan her konuşma gıybet sayılmaz. Örneğin, herhangi bir haksızlığa uğramış birinin, sorununu, çözebilecek birine anlatması veya bir kişiyi ona zarar verebilecek birine karşı (iddia tahminlerle değil, bir bilgiye dayanıyorsa) uyarmak gıybet kapsamına girmez.

Konuyla ilgili âyet ve hadisler aşağıdadır:

Ey iman edenler! Çokça zan etmekten kaçınınız, şüphe yok ki, zannın bazısı günahtır ve birbirinizin kusurunu araştırmayınız ve bazınız, bazınızı gıybet etmeyiniz. Sizden biriniz, ölü kardeşinin etini yemeği sever mi? -Bilâkis- onu çirkin görmüş olursunuz. Artık Allah’tan korkunuz, şüphe yok ki, Allah tevbeleri kabul edicidir, çok esirgeyicidir.” (Kur’an, Hucurat/12)

“Hakkında bilgi sahibi olmadığın bir şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve kalpten her biri bundan sorumludur. (Kur’an, İsra/36)

Sponsorlu Bağlantılar

Muhammed Peygamber “Gıybet nedir bilir misiniz?” diye sordu. Yanında bulunanlar: “Allah ve onun elçisi daha iyi bilirler” dediler. “Gıybet, kardeşini onun hoşlanmadığı bir sıfat ile vasıflandırmaktır.” buyurdu. “Kardeşimde söylediğim sıfat bulunuyorsa?” diye sorulduğunda: “Söylediğin sıfat eğer kardeşinde bulunuyorsa gıybet etmiş olursun, bulunmuyorsa iftira etmiş olursun.” buyurdu. (Tirmizî)

Sponsorlu Bağlantılar

Hadis-i Şerifte “Birbirinizi gıybet etmeyiniz” buyurulmuştur.

Gıybet ve İftira haram olduğu gibi bunları dinlemek de haramdır. Bunları dinleyenler de (gıybet) günahına ortak olurlar. Birinin kusuru söylenince üzülürse gıybet olur. Bir müslümânın günâhı ve kusuru söylendikde, hâfızların, din adamlarının, elhamdülillâh biz böyle değiliz demeleri, gıybetin en kötüsü olur. Birisinden bahsedilirken, elhamdülillâh, Allah, bizi hayâsız yapmadı gibi, onu kötülemek, çok çirkin gıybet olur. Falanca kimse çok iyidir, ibâdetde su kusûru olmasa, dahâ iyi olurdu demek, gıybet olur.

Gıybet eden kimse gıybet ettiği kimseyle pişman olup helalleşmedikçe tevbesi kabul olmaz. Pişman olmadan helalleşilirse Riya olur. Ayrı bir günah olur.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Gıybet Nedir? Gıybet Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Yorumlar (1)

  1. nick dedi ki:

    Giybet başkasının hakkında duyunca hoslanmayacagi şeyleri konuşmaktir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.