Ana Sayfa » Sözlük » Hentbol Nedir? Hentbol Ne Demektir? Anlamı

Hentbol Nedir? Hentbol Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Hentbol Nedir? Hentbol Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Hentbol  nedir, Hentbol ne demektir, Hentbol  kelimesinin tanımı, Hentbol kelimesinin eş anlamlısı, Hentbol kelimesinin ingilizce karşılıkları, Hentbol ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Hentbol hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Hentbol Tanımı

Hentbol kelimesi İngilizce kökenli bir kelimedir ve Hentbol kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

isim, spor El topu

Hentbol Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Hentbol kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Hentbol kelimesinin eş anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Hentbol  kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Hentbol  kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Hentbol İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Hentbol kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

  •  Hentbol kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

Hentbol İle İlgili Birleşik Sözler

Hentbol kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

  •  Hentbol kelimesinin geçtiği herhangi bir birleşik söz bulunamamıştır.

Hentbol İngilizcesi

Hentbol  kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

  •  Hentbol  – handball

Hentbol Hakkında Detaylı Bilgi

Hentbol, altısı saha içinde, biri kalede olmak üzere yedi oyuncuyla oynanan bir takım sporudur. Oyun süresi 30’ar dakikalık iki devreden oluşur. İlk yıllarında futbol stadyumlarında 11 kişilik takımlar halinde çim üzerinde oynanan hentbol, 1950’lerden sonra yaygın bir salon sporu haline dönüşmüştür. Defanstaki takım, hücum eden takımı ceza sahasının önünde kalelerine yaklaştırmamaya çalışır. D şeklindeki 6 m uzaklıktaki ceza sahasına kaleci dışındaki oyuncuların girmesi yasaktır. Savunma sırasında, defans oyuncuları belirli ölçüde rakip oyunculara temasta bulunabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

hentbol

Sponsorlu Bağlantılar

 

Aşırı faullü temaslarda oyuncu iki dakikalık oyundan çıkma cezası ile cezalandırılır ve ceza alan oyuncunun yerine oyuncu giremez. Cezası biten oyuncu yerine başka oyuncu girebilir. Hentbol sahası 40 metre uzunluğunda ve 20 m genişliğinde dikdörtgen bir alandır. Kaleye 9 m uzaklıkta kesik çizgilerle belirlenmiş ceza sahasında yapılan fauller penaltı olarak nitelendirilir. Penaltı atışları kalenin tam 7 m karşısından yapılır. Bu atışlara 7 m atışı da denir. Her takım sahaya 10’u saha oyuncusu, 2’si kaleci olmak üzere 12 oyuncu ile çıkar. Maç başlarken oyun alanı içinde, bir takımdan 6′ sı oyuncu, biri kaleci olmak üzere toplam 7 oyuncu bulunur. Kenarda 5 yedek oyuncu oturur. Oyun süresi içerisinde çizgi ile belirlenen bölümde, kendi aralarında her an istedikleri kadar oyuncu değiştirilebilirler. Oyunda amaç, rakip kaleye gol atmaktır. Eğer bir oyuncu kurallar içinde topu rakip kaleye atar ve sokabilirse bu “gol” olarak kabul edilir. Takımlar, birbirlerinin kalelerine topu atıp gole çevirmeye çalışırken, gol olmaması için de savunma ile kendi kalelerini korurlar. Hentbolda oyuncular topu elle tutabilir, yumruklayabilir ya da atabilir.

Topa vücudun dizden aşağı herhangi bir bölümüyle dokunmak yasaktır. Sadece kaleci kalesini vücudunun tümüyle koruyabilir. Oyuncu, topu elinde en fazla 3 saniye tutabilir ve topla sadece 3 adım atabilir. İki devre sonunda en çok gol kaydeden takım galip gelir. Gol sayıları eşitse karşılaşma beraberlikle son bulur. Galibiyette 2 puan, beraberlikte 1 puan alınırken, yenilgide puan alınmaz. Oyun basketboldaki gibi hava atışı ile başlar ve top çelindikten sonra tutan oyuncunun hava atışı yapılan yere 3 metre uzaklıkta olması zorunluluğu vardır. Topun çevresi bayanlar müsabakalarında 54-56 iken erkeklerde 58–60 cm.dir. Topun ağırlığı erkeklerde 425 ile 475 gr bayanlarda ise 325 ile 400 gramı geçmemesi gerekir. Oyuncular topu sürerken iki kez tutabilirler ancak tuttuktan sonra üç saniye içinde ellerinden çıkarmak zorundalar ve topla en fazla üç adım atabilirler. Oyun iki hakemle yönetilir. Günümüzde oynanan modern hentbolun temelleri 1920′lerde Almanya, Danimarka ve İsveç’te oynanan el topuna dayanır. 1936 ve 1952 Olimpiyatlarında gösteri amacıyla yer alan hentbol, 1972 Olimpiyatlarında resmî olarak yer almıştır. Günümüzde hentbol özellikle Avrupa kıtasında büyük ilgi çekmektedir. İspanya’da ASOBAL Liga, Almanya’da Handball Bundesliga, İsveç’te Handbol ElitSerien, Danimarka’da TDC Ligaen sporun en üst düzeyde oynandığı yerel ligler olarak nitelendirilmektedir. Türkiye’de hentbol, ilk defa 1927 yılında İstanbul’da oynanmıştır. 1942 yılında İstanbul’da bölge turnuvaları düzenlenmeye başlanmıştır. Türkiye çapında ilk ulusal turnuva 1945 yılında düzenlenmiştir. Toplam 4 takımın katıldığı bu turnuvayı Kara Harp Okulu takımı kazanmıştır. Türkiye’de hentbol federasyonu 1976 yılında kurulmuş, Deplasmanlı Hentbol Ligi ise 1982-83 sezonunda 12 takımın katılımıyla oluşturulmuştur. Kadınlarda ise Türkiye Ligi, 1986-87’de başlamıştır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Hentbol Nedir? Hentbol Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.