Ana Sayfa » Sözlük » Hicret Nedir? Hicret Ne Demektir? Anlamı

Hicret Nedir? Hicret Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Hicret Nedir? Hicret Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Hicret nedir, Hicret ne demektir, Hicret kelimesinin tanımı, Hicret kelimesinin eş anlamlısı, Hicret kelimesinin ingilizce karşılıkları, Hicret ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Hicret hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Hicret Tanımı

Hicret kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir ve Hicret kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

1. isim Göç

2. din b. (***), tarih İslam takviminde tarih başı sayılan Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göç etmesi
Hicretten yüz elli yıl sonra.

Hicret Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Hicret kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

 • Hicret – göç

Hicret kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

 • Hicret kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Hicret İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Hicret kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

 • hicret etmek

Hicret İle İlgili Birleşik Sözler

Hicret kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

 •  Hicret kelimesinin geçtiği herhangi bir birleşik söz bulunamamıştır.

hicret

Hicret İngilizcesi

Hicret kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

 • Hicret – emigration

Hicret Hakkında Detaylı Bilgi

Hicret, Muhammed ve diğer müslümanların baskılardan kaçmak için 622’de Mekke’den Medine’ye göç etmelerine verilen isimdir. Bu göçün sonucunda Medine’de, Medine Sözleşmesi ile günümüzde İslam Devleti olarak sınıflandırılan devletlerden ilki kabul edilen Medine Şehir Devletikurulmuştur.

Kökenbilim

Arapça kökenli olan hicret sözcüğü, “terketmek, ayrılmak, bir yerden başka bir yere göç etmek” demektir. Genel anlam ve kullanımda hicret, bir İslam dini kavramı olarak, herhangi bir Müslüman birey veya topluluğun, inançları (Müslüman oluşları) yüzünden baskı gördükleri bir yerden başka bir yere göç etmesine verilen isimdir. İslâm terminolojisinde hicret kavramı ile Muhammed ve arkadaşlarının MS 622 yılında Mekke’den Medine’ye göç etmeleri kastedilir. Mekkeli müşriklerin baskılarına dayanamayan müslümanlar daha önce de iki kâfile halinde Habeşistan’a hicret etmişlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hicri Takvim

Hicret, Ömer zamanında Hicri takvimin başlangıcı kabul edilmiştir. Bu takvim türü özellikle İslam ülkelerinde tanınmakta ve zaman zaman resmi bazense sadece bireysel düzeyde kullanılmaktadır.

Hicret’in Sonuçları

 • İslamın yayılması için iyi bir ortam oluştu.
 • Göç edenlere muhacir, Medine’de onları ağırlayan ve yardımcı olan Medine’li müslümanlara Ensar denildi.
 • Medine’de İslam Devleti’nin temelleri atıldı.
 • Medine’deki Yahudilerle Medine Antlaşması imzalandı.
 • Medine’ye Mescid-i Nebi yapıldı.
 • Mekke Dönemi Sona ermiş Medine dönemi başlamıştır.
 • Mekke ve Medine halkları arasında kardeşlik tesis edilmiştir.
 • Hicri takvim başlamıştır.

Kur’ân’da Hicret Edenler

 • Kur’ân’da bu kimseler muhacirler olarak anılmış ve Allah’ın onların kötülüklerini örteceği (Âl-i İmrân, 3/195), onlardan razı olduğu, onlar için cennetler hazırladığı (Tevbe, 9/100), onların hakîkî mü’minler olduğu (Enfâl, 8/74), Allah katındaki derecelerinin büyük olduğu (Tevbe, 9/20) ve Allah’ın rahmetine mazhar olacakları (Bakara, 2/218) bildirilmiştir. Çünkü muhacirler; îmanları uğruna yurtlarını terk etmişler, Allah yolunda eziyetlere uğramışlar, müşriklerle savaşmışlar (Âl-i İmrân, 3/195), mallarını ve canlarını ortaya koymuşlardır (Enfâl, 8/72).
Sponsorlu Bağlantılar

Allah’a kulluk etmesi için yaratılan (Zâriyat, 56/51), ancak bulunduğu bir yerde bu görevini yerine getiremeyen, ibadet edebileceği bir yere de hicret etmeyen böylece nefsine zulmeden insan Kur’ân’da kınanmıştır (Nisâ, 4/97). “Allah yolunda hicret eden kimse yeryüzünde gidecek çok yer bulur, bolluk bulur…” (Nisâ, 4/100). Çünkü “Allah’ın arzı geniştir” (Zümer, 39/10).

Hicret kavramı, Kur’ân’da göç etmenin dışında Allah’a eş koşmak ve puta tapmak gibi çirkin davranışlardan (ricz) kaçınmak (Müddessir, 74/5) ve bir insanın yanından ayrılmak (Meryem, 19/46; Nisâ, 4/34) anlamında da kullanılmıştır.

Muhammed, “muhâcir, Allah’ın yasakladığı şeyleri terk eden kimsedir” (Buhârî, Îmân, 4-5) sözü ile hicret kavramına mecâzî bir anlam da yüklemiştir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Hicret Nedir? Hicret Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.