Ana Sayfa » Sözlük » Hikaye Nedir? Hikaye Ne Demektir? Anlamı

Hikaye Nedir? Hikaye Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Hikaye Nedir? Hikaye Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Hikaye  nedir, Hikaye ne demektir, Hikaye  kelimesinin tanımı, Hikaye kelimesinin eş anlamlısı, Hikaye kelimesinin ingilizce karşılıkları, Hikaye ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Hikaye hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Hikaye Tanımı

Hikaye kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir ve Hikaye kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

1. isim Bir olayın sözlü veya yazılı olarak anlatılması
Salonunda toplanmıştık geçen gece beş on kişi / Vardı onun kendine has bir hikâye söyleyişi” – E. B. Koryürek

2. Aslı olmayan söz, olay
Anlattıkları hep hikâye idi.

3. edebiyat Gerçek veya tasarlanmış olayları anlatan düzyazı türü, öykü

4. tıp (***) Hastanın rahatsızlığı ile ilgili geçmişi

5. tıp (***) Hastalığın teşhis ve tedavisiyle ilgili her türlü bilgi, epikriz

Hikaye Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Hikaye kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Hikaye – olay / öykü / epikriz

Hikaye  kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Hikaye  kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Hikaye İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Hikaye kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

  • ayrıntılarıyla anlatmak, söylemek
    Eve geldim, olup biteni hikâye ettim.” – B. Felek

Hikaye İle İlgili Birleşik Sözler

Hikaye kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

  • hikâye birleşik zamanı
  • uzun hikâye
  • hayat hikâyesi
  • yılan hikâyesi

Hikaye İngilizcesi

Hikaye  kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

  •  Hikaye  – story, tale

Hikaye Hakkında Detaylı Bilgi

Öykü ya da hikâye, gerçek ya da gerçeğe yakın bir olayı aktaran kısa, düz yazı şeklindeki anlatıdır. Kısa oluşu, yalın bir olay örgüsüne sahip olması, genellikle önemli bir olay ya da sahne aracılığıyla tek ve yoğun bir etki uyandırması ve az sayıda karaktere yer vermesiyle roman ve diğer anlatı türlerinden ayrılır.

Öyküde, olayın geçtiği yer sınırlı, anlatım özlü ve yoğundur. Karakterler belli bir olay içinde gösterilir. Bu karakterlerin de çoğu zaman sadece belli özellikleri yansıtılır. Konu tümüyle düş ürünü olabilir ya da son derece gerçekçidir. Genellikle ironik bir rastlantı yoluyla oluşturulan özel bir an üzerindeki yoğunlaşma sürpriz sonlara olanak verir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hikayenin Tarihçesi

Eski Yunan’daki fabl ve kısa romanslar, Binbir Gece Masalları öykünün habercileridir. Ama öykü ancak 19. yüzyılda romantizm ve gerçekçilik akımlarının psikolojik travma psikolojik ve metafiziksorunları öykülerinde masalsı bir anlatımla yansıttılar.

Sponsorlu Bağlantılar

Rusya’da Gogol, Dostoyevski, Turgenyev ve Çehov’un öyküleri, öykü türünün edebi eserler arasında sağlam bir yere oturmasına büyük katkı sağlamıştır. Bilinen ilk öykü örneği ise İtalyan yazarGiovanni Boccaccio’nun Decameron adlı eseridir. Eser temel olarak 1348 yılında İtalya da ortaya çıkan bir veba salgınını konu alır.10 gün boyunca anlatılan 100 öyküden oluşur. Mutluluklar, kadın erkek ilişkileri, gönül yaraları, yerinde verilen yanıtlar, çıkar peşinde koşan din adamları öykülerin başlıca konularını oluşturur.

hikaye-nedir

Türkiye’de Hikaye

Türkiye’de öykü ya da hikâye kavramı diğer yeni türler gibi Tanzimat’tan sonra edebiyatımıza girmiştir. Öykünün bizdeki ilk gerçek temsilcisi olarak Ömer Seyfettin’i görmek mümkündür. Falaka,Başını Vermeyen Şehit,Pe’de hikâyeciliğin gelişmesine çok büyük katkı sağlamıştır. Ayrıca Sait Faik Abasıyanık’ta Türk öykücülüğünün önemli temsilcilerinden biridir. Toplumun problemlerine değil bireyin toplum içindeki sorunlarına yönelen yazar, öykülerinde çoğunlukla kendisinden yola çıkıp bireyler hakkında yazarak insan gerçeğini anlamaya çalıştı. Çoğunlukla şehirli alt sınıfın hayatını yazan Abasıyanık, balıkçı, işsiz, kıraathane sahibi gibi karakterleri anlattı. İnsanların yaşama biçimlerini, isteklerini, tasalarını, korkularını ve sevinçlerini irdeleyerek, toplum meselelerinden çok “insanı ele alan sanatçılar” sınıfında yer aldı.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Hikaye Nedir? Hikaye Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.