Ana Sayfa » İslam » İmsak Nedir? İmsak Vakti Ne Demektir?

İmsak Nedir? İmsak Vakti Ne Demektir?

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “İmsak Nedir? İmsak Vakti Ne Demektir?” başlıklı yazımızda imsak nedir, imsak kelimesinin anlamı, imsak vaktinin tanımı, imsak vaktinin zamanı ve imsak vakti ile ilgili detaylı bilgileri bulacaksınız.

İmsak anlamı

Ramazan ayı ile birlikte daha çok duymaya başladığımız imsak kelimesi sözlükte ” oruca başlama zamanı” olarak geçmektedir. İmsak kelimesinin daha detaylı bir şekilde açıklamak gerekirse;

Oruç tutacak kimsenin sahur sonrası sabah azanı ile birlikte başlayıp akşam ezanına kadar yeme içme ve diğer orucu bozan şeyleri bırakması anının başlangıcıdır. İmsak kelime anlamı olarak kendini tutmak, bir şeyden el çekmek manasındadır.

İmsak tan yerinin ağarması ile birlikte başlar. İmsak ile birlikte yeme içme bırakılır ve orucu bozan diğer durumlardan kişi kendisini men eder.Akşam ezan okunana kadar bu durum böyle devam eder ve akşam ezan ile birlikte iftar yapılır.

imsak

İmsak ve oruç ile ilgili ayet

Sponsorlu Bağlantılar

Kur’an-ı Kerim’de orucu nasıl tutacağımız ve oruca ne zaman başlayıp ne zaman bitireceğimizi çok açık bir şekilde Bakara Suresinin 187. ayetinde açıklamıştır.

“Artık (Ramazan gecelerinde) onlara yaklaşın ve Allah’ın sizin için takdir ettiklerini isteyin. Sabahın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yiyin, için, sonra akşama kadar orucu tamamlayın.” buyurulmaktadır (Bakara, 2/187).

Oruç yasaklarının başlama vakti olarak da tabir edilen imsak vakti tan yerinin ağarmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"İmsak Nedir? İmsak Vakti Ne Demektir?" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.