Ana Sayfa » Sağlık » Kalp Yetmezliği Nedir? Kalp Yetmezliği Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kalp Yetmezliği Nedir? Kalp Yetmezliği Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Kalp Yetmezliği Nedir? Kalp Yetmezliği Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Kalp Yetmezliği nedir, Kalp Yetmezliği ne demektir, Kalp Yetmezliği kelimesinin tanımı, Kalp Yetmezliği kelimesinin eş anlamlısı, Kalp Yetmezliği kelimesinin ingilizce karşılıkları, Kalp Yetmezliği ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Kalp Yetmezliği hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Kalp Yetmezliği Tanımı

Kalp Yetmezliği kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

isim, tıp (***) Kalbin kanı pompalama yeteneğinin kaybolması, dokulara yeterli kan ve oksijenin gitmemesi sonucu oluşan hastalık

Kalp Yetmezliği Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Kalp Yetmezliği kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

 • Kalp Yetmezliği kelimesinin eş anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Kalp Yetmezliği kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

 • Kalp Yetmezliği kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Kalp Yetmezliği İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Kalp Yetmezliği kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

 •  Kalp Yetmezliği kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

Kalp yetmezliği nedir

Kalp Yetmezliği İle İlgili Birleşik Sözler

Kalp Yetmezliği kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

 •  Kalp Yetmezliği kelimesinin geçtiği herhangi bir birleşik söz bulunamamıştır.

Kalp Yetmezliği İngilizcesi

Kalp Yetmezliği kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

 • Kalp Yetmezliği – Heart Failure

Kalp Yetmezliği (Yetersizliği) Hakkında Detaylı Bilgi

Kalp yetmezliği, kalbin sağ, sol veya her iki karıncığının; içindeki kanı, her vuruşunda damarlara yeterli miktarda gönderememesi sonucu oluşur. Kalp yetmezliği şu şekillerde görülmektedir;

Sol Kalp Yetmezliği

Hastada nefes darlığı ve kuru öksürük vardır. Geceleri daha zor nefes alır. Çarpıntı, baygınlık ve terleme görülebilir. Buna kalp astımı adı verilir. Nedeni; aort veya mitral kapaklarının hastalanması veya koroner rahatsızlığıdır. En önemli bulgusu akciğer ödemidir.

Sağ Kalp Yetmezliği

Hastanın ayak ve ayak bilekleri şişer. Buralara, parmakla bastırılınca bir süre çukur kalır. El, ayak ve yüzde morarmalar; hazımsızlık ve iştahsızlık görülür. Nedeni, mitral kapağı hastalığı, müzmin bronşit veya doğuştan olan kalp hastalığıdır. En önemli bulgusu pozitif venöz dolgunluktur.

Konjestif Kalp Hastalığı

Sağ ve sol kalp yetersizliği bir arada olduğu zaman görülür. Nedeni aort veya mitral kapaklarının hastalanması, mitral stenoz, müzmin bronşit veya akciğerhastalıkları, romatizma ve tiroid hastalıklarıdır.

Kalp Yetmezliği Nedenleri Nelerdir?

Kalp yetmezliği kalbi etkileyen çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkar. Kalp kasında meydana gelen rahatsızlıklar, kalbin kanı pompalama güçlüğü, kalp damar hastalıkları, tansiyon yüksekliği (hipertansiyon), kalbin kapaklarında sorun olması, alkol kullanımı, kalp yetmezliğine neden olurlar. Damar sertleşmesi sonucu damarın esnekliği kaybolur. Sertleşmiş bir damara da kan pompalamak güçtür. Bu da kalbin yetersiz çalışması demektir.

Damar sertliğinin bir başka etkisi de kalbe gelen kanın ve oksijenin azalmasına neden olmasıdır. Kalp kasında iltihap oluşması ve tiroid bezinde fazla miktarda hormon salgılanması(hipertiroidi) kalp yetmezliğine yol açabilir. Kalp kasında hasar çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar (kardiyomiyopati). Kalp krizinde kalp damarının tıkanıklığı söz konusudur. Sonuçta o damarın beslediği kas tabakası ölür. Kalp krizi sonucu hasta yaşayabilirse o yerde kasılmayan kas tabakası meydana gelir. Bu da kalp yetmezliğine yol açar.

Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın belirtilerini bilmek hastalığın ağırlaşmadan düzeltilmesi bakımından çok önemlidir. Bazı bulgular bize kalbin yetersiz kalmaya başladığını söyler. Bu bulgular:

Sponsorlu Bağlantılar
 • Göğüste ağrı,
 • Kesik kesik nefes almak,
 • Halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma,
 • Basit hastalıklara (nezle, soğuk algınlığı gibi) direnç gösterememek,
 • Ayak bileklerinin şişmesi,
 • İştah azalması nedeni ile kilo kaybı,
 • Sık sık idrara çıkmak,
 • Kalbin ritminin bozulması ve hızlı kalp atışı,
 • Akciğerlerde kan birikmesi

Bu bulgular başta hiçbir belirti olmadan aniden şiddetli bir güç harcandıktan sonra ortaya çıkmaya başlar. Hasta (hasta olduğunun hala farkında değilken) yokuş ya da merdiven çıkarken zorlanır. Sağlıklı gibi görünse de sık sık dinlenmek zorunda hisseder. Çok yorulduğu bir günden sonra ayak bileklerinde şişlik(ödem) oluşur. Bu şişlik sabah saatlerinde iner, ve ilk başlarda hafif seyreder. Sonraları şiddetlenmeye başlar, ve hastanın el, ayak, ve yüzünde morarmalar meydana gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çok basit hareketlerde bile nefes almada güçlük çeker. Kan dokulara yeterince ulaşmadığından morarma da gittikçe artar. Bununla beraber akciğerde kan birikimi oluşabilir. Kalp yetmezliği nefes darlığı ya da yatarken nefes almada güçlükle kendini belli eder. Gıcık tarzında öksürüğe yol açar. Ancak kalp yetmezliği muayene ve yapılan testler sonucu anlaşılabilir. Bazen kalp yetmezliği olduğu halde hiçbir belirti olmayabilir.

Kalp Yetmezliğinde Tedavi

Kalp hastalarında doğru beslenme çok önemlidir. Bunun için yemek miktarını azaltmak gerekir. Hastaya sulu besinler önerilir. Çünkü katı besinlerin sindirimi daha uzun sürer ve bu besinler kalbin yükünü artırır. Bu nedenle besinler iyi çiğnenmeli ve gerekenden fazla yemek yemekten kaçınılmalıdır. Yağ ve tuz alımını da önemli miktarda azaltmak gerekir. Tuz, vücutta su tutumunu arttırdığı için vücuttaki şişliğin azalmasını engeller. Eğer tuz az alınırsa idrarla su atımı artar ve böylece şişlik (ödem) azalır. Böylece kalbin yükü azalır. Tedavinin başarılı olması için hasta mutlaka sigarayı bırakmalıdır. Çünkü sigara kalp kasına oksijen gitmesini engeller ve kas dokusu beslenemez.

Kalp yetmezliği olan hastalar dinlenmek zorundadır ve ağır güç gerektiren yorucu işlerden uzak durmaları gerekir. Ama nasıl ki hareketsiz yaşam süren bir insan güç ve kondisyon kaybı yaşıyorsa kalp kası da güç kaybeder. Bunu önlemek için doktor kontrolünde egzersiz programı uygulanmalıdır. Bir diğer tedavi de ilaçla yapılır. Genellikle digoxin, diüretikler ve ACE inhibitörleri kullanılır. Digoxin sayesinde kalbin kanı pompalama gücü arttırılır. Digoxin kalbin atım düzenine de katkı sağlar. Diüretikler su ve tuzun vücuttan idrar yoluyla atılmasını sağlar ve böylece şişlikler azalır. ACE inhibitörleri damarları gevşetir ve kan akımını sağlar. Böylece fazla kan etkili şekilde pompalanır.

Kalp Yetmezliği Hastalarının Yapması Gerekenler

 • Derhal sigara, alkol, madde kullanımını bırakın,
 • İdeal kilonuzda olmaya çalışın fazla yemekten kaçının,
 • Şekerinizi ve koleserolünüzü düzenli olarak ölçtürün ve kontrol altında tutmaya çalışın,
 • Tuz alımını azaltın,
 • Gerekirse çok yorulmayacak şekilde doktorunuz öneriyorsa spor yapın,
 • İlaçlarınızı aksatmayın, düzenli olarak kontrole gidin,
 • Ağrı kesicilerden uzak durun,
 • Diyetinize dikkat edin,
 • Kendinizi aşırı yormayın.
Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Kalp Yetmezliği Nedir? Kalp Yetmezliği Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.