Ana Sayfa » Sözlük » Karikatür Nedir? Karikatür Ne Demektir? Anlamı

Karikatür Nedir? Karikatür Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Karikatür Nedir? Karikatür Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Karikatür  nedir, Karikatür ne demektir, Karikatür  kelimesinin tanımı, Karikatür kelimesinin eş anlamlısı, Karikatür kelimesinin ingilizce karşılıkları, Karikatür ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Karikatür hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Karikatür Tanımı

Karikatür kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir ve Karikatür kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

1. isim İnsan ve toplumla ilgili her tür olayı konu alarak abartılı bir biçimde veren, düşündürücü ve güldürücü resim
Bu çehreye öyle bön, öyle kaba bir hâl çökmüştü ki hiçbir karikatür bunu tasvir edemez.” – R. N. Güntekin

2. Beceriksizce yapılmış şey, taslak
Ev karikatürü.

Karikatür Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Karikatür kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Karikatür – taslak

Karikatür  kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

  • Karikatür  kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Karikatür İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Karikatür kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

  •  Karikatür kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

Karikatür İle İlgili Birleşik Sözler

Karikatür kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

  •  Karikatür kelimesinin geçtiği herhangi bir birleşik söz bulunamamıştır.

Karikatür İngilizcesi

Karikatür  kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

  •  Karikatür  – caricature

Karikatür Hakkında Detaylı Bilgi

Karikatür, ele aldığı konuları komik veya iğneleyici olması için abartan ve çarpıtan resim türüdür. Edebiyattaki abartılı ve çarpıtıcı betimlemelerin, aynı amaca yönelik olarak çizim formatında kullanılmasıdır. Basında karikatürler sosyal ve siyasi eleştiri yapmak için sıklıkla kullanılır. Ayrıca tüm dünyada bu amaçla düzenli olarak yayımlanan dergi ve gazeteler mevcuttur. Tüm bunların yanında farklı amaçlar için de karikatürler bulunmaktadır.

Karikatür

Türkçeye Fransızcadan geçen karikatür sözcüğü, İtalyanca yüklemek veya sorumlu tutmak anlamına gelen caricare- sözcüğünden türemiş olup, ilk defa İngiliz doktor Sir Thomas Browne’un 1716 yılında yayımladığı Christian Morals adlı kitapta geçmiştir. Bu bağlamda, karikatür anlam yüklenmiş resimanlamına gelmektedir. Karikatür öğretmeni Sam Viviano’ya göre bu, gerçek yaşamdaki insanların tarifi olup, kurgusal insanların yeniden üretimleri değildir. Yine kimi çevrelerce karikatürist olarak kabul edilen ve aynı zamanda birçok çizgi filme de imza atan Walt Disney, yaptığı en zor şeyin, insan gibi davranacak bir hayvana vereceği en uygun karikatür ifadesinin nasıl olacağını bulmak olduğunu söylemiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Karikatürün Tarihçe

Bilinen en eski modern karikatür örnekleri, belirli kusurlarını modele dökmek için insanları gözlemleyen Leonardo da Vinci tarafından verilmiştir. Bunlarda amaç, özgün olanın bir portreden daha vurucu olduğu izlenimi vermekti. Gian Lorenzo Bernini (1598-1680), yine bu alandaki ilk sanatçılardan biri olup, bir insanı üç-dört çizgiyle mizahi olarak betimlemeyi başarmasıyla bilinmektedir. Karikatür sanatı, zamanla Fransa ve İtalya’daki kapalı aristokrat kesiminde yaygınlaştı.

Sponsorlu Bağlantılar

Dünyada yayımlanan ilk karikatür kitabı İngiltere’de basılan ve Mary Darly’nin A Book of Caricaturas (1762) adını verdiği eserdir. Yine 18. yüzyılda bu alanda uzmanlaşan İngiliz Thomas Rowlandson (1756–1827) ve James Gillray (1757–1815) gibi isimler de önemli eserler vermiştir.

Günümüzde karikatür geniş olarak yapılan, hemen hemen her ülkede okuyucusu ve hayranı bulunan, düzenli olarak dergiler veya kitaplar halinde satılabilen bir sanat dalıdır. Günümüzde özellikle siyasi ve sosyal yergi amacı güden karikatürler çok yaygındır.

Çağdaş çizimler

Günümüzde karikatür, bilgisayar ve tasarım yazılımlarının yaygın oluşu nedeniyle kimi zaman bilgisayar ortamında çizilmektedir. Bunun için geliştirilen birçok yazılım bulunmaktadır. Ancak çoğu zaman bilgisayarla çizim için fazladan uğraş ve bilgi gerekmektedir. Ancak yine de bu yolla elde edilen resimler daha net renklere sahip olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Karikatür Nedir? Karikatür Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.