Ana Sayfa » Sözlük » Marka Nedir? Marka Ne Demektir? Anlamı

Marka Nedir? Marka Ne Demektir? Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Marka Nedir? Marka Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Marka nedir, Marka ne demektir, Marka kelimesinin tanımı, Marka kelimesinin eş anlamlısı, Marka kelimesinin ingilizce karşılıkları, Marka ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Marka hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Marka Tanımı

Marka kelimesi İtalyanca kökenli bir kelimedir ve Marka kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

1. isim Resim veya harfle yapılan işaret

2. Bilet, para yerine kullanılan metal veya başka şeyden parça

3. Bir ticari malı, herhangi bir nesneyi tanıtmaya, benzerinden ayırmaya yarayan özel ad veya işaret

4. Tanınmış ürün, saygın kişi vb

Marka Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Marka kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

 • Marka kelimesinin eş anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Marka kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

 • Marka kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

marka-tescil

Marka İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Marka kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

 • marka olmak
 • marka giymek

Marka İle İlgili Birleşik Sözler

Marka kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

 • çarliston marka
 • çarliston marka kereste
 • kazık marka

Marka İngilizcesi

Marka kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

 • Marka – brand, mark

Marka Hakkında Detaylı Bilgi

Marka, bir işletmenin mal veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretleri içerir.

Marka Tescil Aşamaları ve Süreleri

Marka Tescil İşlemleri ortalama 12-18 ay içinde tamamlanmaktatır.

A) Araştırma ve İnceleme Süresi

TPE tarafından mutlak nedenler yönünden araştırma ve inceleme süresi ortalama 6-9 ay kadardır. Söz konusu müracaat ile ilgili herhangi bir engel yoksa ve inceleme müspet sonuçlanırsa marka, Resmi Marka Bülteni’nde ilan edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

B) Resmi Marka Bülteni’inde ilan Süresi Marka Bülteninde kanuni ilan süresi 3 aydır. Diğer marka sahiplerinin bilgilenmesi, benzer marka sahiplerinin itiraz haklarını kullanması ilan süresi içinde yapılır. İtiraz eden olmadığı takdirde tescil aşamasına geçilir.

Sponsorlu Bağlantılar

C) Tescil Aşaması Herhangi bir itiraz olmadığı takdirde ve TPE’nin verdiği kanuni süreler içerisinde eksik evraklar ve harç noksanları tamamlanır. Ortalama 3-4 ay içinde MARKA TESCİL BELGESİ alınır. Resmi Markalar Bülteni’nde kısmi ücretsiz araştırma veritabanı – TPE nezdinde Marka Tescili Belgelendirme Ofisi

Marka Çeşitleri

556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye göre tescil edilecek markaların çeşitleri aşağıda gösterilmiştir.

 • Ortak Marka: Üretim veya ticaret veya hizmet işletmelerinden oluşan, bir grubun mal veya hizmetlerini diğer işletmelerin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işarettir. Mesela aynı gruba dahil üç bira şirketinin biralarını aynı marka altında pazarlamaları gibi. Ortak marka her türlü hukuki işleme konu olabilir.
 • Garanti Markası: Marka sahibinin kontrolü altında birçok işletme tarafından o işletmelerin ortak özelliklerini, üretim usüllerini, coğrafi menşelerini ve kalitesini garanti etmeye yarayan işarettir.
 • Ticaret Markası: Bir işletmenin imalatını ve/veya ticaretini yaptığı malları, başka işletmelerin mallarından ayırt etmeye yarayan işarettir.
 • Hizmet Markası: Bir işletmenin hizmetlerini diğer işletmelerin hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işarettir.

Birden fazla gerçek veya tüzel kişiler, birlikte kullanmak istedikleri markayı ticaret markası ve/veya hizmet markası olarak ad ve ünvanlarını birlikte yazarak tescil ettirebilirler. Aynı marka tescili, farklı firmaların farklı TPE Marka Sınıfları için başvurusu sonucunda gerçekleşebilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Marka Nedir? Marka Ne Demektir? Anlamı" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.